ΠΑΛΗ

Τέσσερα μετάλλια στο παγκόσμιο beach wrestling

Δύο χρυσά και δύο ασημένια για τα ελληνικά χρώματα

Tέσσερα μετάλλια ήταν ο απολογισμός για την ελληνική αποστολή από το Παγκόσμιο πρωτάθλημα Beach wrestling που διεξήχθη στην Τουρκία.

Οι Έλληνες παλαιστές ήταν άκρως ανταγωνιστικοί, σε ακόμη μια διοργάνωση διέπρεψαν κι έδειξαν ότι το μέλλον της Ελληνικής Πάλης είναι ευοίωνο .
Οι Γιάννης Μαρτίδης και Γκίβι Μπλιάτζε κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο, ενώ ο Γιώργος Κουγιουμτσίδης και η Κατερίνα Πιτσιάβα το ασημένιο.

Στα 60κ. των Παίδων ο Μαρτίδης ήταν για μία ακόμη διοργάνωση εξαιρετικός κι έφτασε έως τον τελικό. Εκεί αντιμετώπισε την Καρντιόγλου (Τουρκία) και επικράτησε με 3-0. Στον όμιλο νίκησε τους Πιρόντου (Ιταλία)  και Οσίποφ (Ρωσία), ενώ έχασε από τον Καρντιόγλου.

Στα ημιτελικά κέρδισε τον Τούρκο, Ντουρμάζ και βρέθηκε ξανά αντιμέτωπος με τον Καρντιόγλου. Στον τελικό ήταν σαφώς πιο έτοιμος και επικράτησε με 3-0.

Στα +70κ. ο Γκιβι Μπλιάτζε ανέβηκε στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου. Στον όμιλο σημείωσε 4 νίκες και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Ο Έλληνας πρωταθλητής επικράτησε διαδοχικά των Πολάτκι (Τουρκία), Κίλιντς (Τουρκία), Καρατάεφ (Ρωσία)  και Καν (Τουρκία)

Ο Γιώργος Κουγιουμτσιδης κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 70κ. των Εφήβων. Στον τελικό λύγισε από τον Τούρκο, Μπακίρ. Ο Έλληνας πρωταθλητής επιβλήθηκε στον όμιλο των Γκίρνι και Αρνεσεν (Φινλανδία), ενώ έχασε από τον Μπακίρ. Στα ημιτελικά ηττήθηκε από τον Ντεμίρτσι και πήρε την πρόκριση στον τελικό, όπου δεν κατάφερε να πάρει το χρυσό.

Τέλος, στις γυναίκες στην κατηγορία των +70κ. η Κατερίνα Πιτσιάβα ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ήταν ασυναγώνιστη και στον δρόμο για τον τελικό νίκησε διαδοχικά τις: Αράς (Τουρκία), Ακτσιν (Τουρκία), Ιριμία (Ρουμανία).

Η Πιτσιάβα στα ημιτελικά έκαμψε την αντίσταση της Βλασκεάνου (Ρουμανία)  Στον τελικό σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι ηττήθηκε οριακά με 2-1 από την Ρουμάνα, Αξέντε.

Με 15 αθλητές στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα πάλης

«Τελείωσε» το αγωνιστικό τμήμα της πάλης ο Ερασιτέχνης Παναθηναϊκός!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Τέσσερα μετάλλια στο παγκόσμιο beach wrestling», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.