ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Γκιώνης: Στους Ολυμπιακούς αγώνες για πέμπτη φορά στη καριέρα του

Ο Παναγιώτης Γκιώνης εξασφάλισε τη συμμετοχή του στους Ολυμπιακούς Αγώνες του πίνγκ πόνγκ, κερδίζοντας τον Τσέχο Πάβελ Σίρουτσεκ με 4-1 σετ.

Ο Παναγιώτης Γκιώνης κέρδισε τον Τσέχο Πάβελ Σίρουτσεκ με 4-1 σετ στον καθοριστικό ημιτελικό για το στάδιο 3 του Προολυμπιακού τουρνουά Πινγκ Πονγκ της Ευρώπης.

Ο σπουδαίος Έλληνας αθλητής στα 41 του χρόνια προκρίνεται για πέμπτη φορά στην καριέρα του. Μετά τον Γκιώνη, το 4ο εισιτήριο για το Τόκιο στους άνδρες πήρε ο Ρουμάνος Οβίντιου Ιονέσκου.

Στο πρώτο σετ ο Σίρουτσεκ ήταν ανώτερος. Μετέτρεψε το 1-3 σε βάρος του σε 8-3 υπέρ του με εκπληκτικά χτυπήματα. Στο δεύτερο ο Γκιώνης είχε το προβάδισμα με 7-2 όμως ο Τσέχος απάντησε με ένα σερί και μείωσε σε 7-6. Ο Έλληνας ήταν ψύχραιμος και τελικά έφτασε στην ισοφάριση.

Στο τρίτο σετ πήρε το προβάδισμα ο Γκιώνης. Εντυπωσιακό παιχνίδι αξιοποιώντας σε απόλυτο βαθμό τα σερβίς του και πήρε κεφάλι στο σκορ.

Το καλό ξεκίνημα άνηκε στον Σίρουτσεκ στο τέταρτο σετ. Όμως ο Γκιώνης είχε απαντήσεις. Έκοψε καλά στο backhandκαι ο 31χρονος αντίπαλος έχασε βιαστικές επιθέσεις. Συνέχισε με δαιμονιώδη ρυθμό, μπέρδεψε κάπως και με το φάλτσο άφαλτσο και με smashξέφυγε με 8-4 και ουσιαστικά «κλείδωσε» το 3-1.

Στο πέμπτο και τελευταίο σετ Γκιώνης εκμεταλλεύτηκε και το σερβίς έπαιξε με σιγουριά τους τελευταίους πόντους και στο τέλος πανηγύρισε.

Στον άλλο ημιτελικό του ταμπλό νίκησε με 4-1 σετ τον Βρετανό Πολ Ντρίκχολ. Ο τελευταίος είναι αργότερα ο αντίπαλος του Σίρουτσεκ για την 5η, και τελευταία από το Γκιμαράες, πρόκριση για τους άνδρες.

Τα σετ του αγώνα: 6-11, 12-10, 11-8, 11-4 και 11-7

Τσιτσιπάς σε Ναδάλ: «Ποιος τίτλος είναι αυτός; Ζηλεύω…» (vid)

Ναδάλ – Τσιτσιπάς 2-1: Το πάλεψε ο Στέφανος, λύγισε από τον Ναδάλ σε συγκλονιστικό τελικό!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Γκιώνης: Στους Ολυμπιακούς αγώνες για πέμπτη φορά στη καριέρα του», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.