ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: 63ος ο Τζωρτζάκης στην ποδηλασία δρόμου

Ο Πολυχρόνης Τζωρτζάκης πέτυχε τον στόχο που είχε θέσει για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο κι αυτός ήταν να καταφέρει να τερματίσει στον τελικό της ποδηλασίας δρόμου των 234 χιλιομέτρων.

Αξιοπρεπέστατη ήταν η παρουσία που είχε ο Πολυχρόνης Τζωρτζάκης στον τελικό της ποδηλασίας δρόμου στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, ο οποίος τερμάτισε στην 63η θέση ανάμεσα σε 128 αθλητές.

Ο Έλληνας ποδηλάτης στα πρώτα χιλιόμετρα μαζί με άλλους τέσσερις αθλητές οδηγούσαν την κούρσα, ωστόσο τα μεγάλα ονόματα έκαναν την επίθεσή τους μετά από τα 150 χιλιόμετρα και πήραν κεφάλι στην κούρσα.

Ο Τζωρτζάκης τερμάτισε 63ος μεταξύ 128 αθλητών, έχοντας χρόνο 6:21:46 και μάλιστα περισσότεροι από 40 αθλητές που συμμετείχαν στην κούρσα δεν κατάφεραν να τερματίσουν στον αγώνα!

Το χρυσό μετάλλιο πήγε στο Εκουαδόρ με τον Ρισάρντ Καραπάζ να περνάει πρώτος τη γραμμή του τερματισμού με χρόνο 6:05:26. Δεύτερος με τον ίδιο χρόνο τερμάτισε ο Βέλγος Βαν Αερτ και το χάλκινο μετάλλιο κατέληξε στον Ταντέι Πογκοτσάρ από την Σλοβενία.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Ο Πετρούνιας ήταν τρομερός, αλλά η ΕΡΤ δεν πήρε τα δικαιώματα για να τον δούμε

Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Προκρίθηκε στον δεύτερο γύρο ο Γκιώνης

Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Με το «δεξί» η Σάκκαρη – Πρόκριση στους «32» της διοργάνωσης!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: 63ος ο Τζωρτζάκης στην ποδηλασία δρόμου», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.