ΤΩΡΑ 17:27 • Μίλτος Τεντόγλου: “Πονάω αλλά θα δείξω ετοιμότητα!” 17:14 • Χάρης Παπαδιάς: Υποψήφιος στον ΣΕΓΑΣ με την Αναγέννηση! 17:13 • ΟΦΗ: Προπόνηση με τα γνωστά και πολλά προβλήματα 17:06 • Στίβος: Σε δύο γκρουπ η αποστολή για Τορούν! 17:03 • ΑΕΚ: Ο Γιάννης Παπαδημητρίου επικεφαλής στις Ακαδημίες! 17:03 • Super League 2: Περράκης στο Ιωνικός – Εργοτέλης Sportime Latest News

Μινσκ 2019: «Ασημένια» η Κορακάκη


Sportime Team

Μινσκ 2019: «Ασημένια» η Κορακάκη


H Άννα Κορακάκη κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στον τελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος αεροβόλου πιστολιού 10 μέτρων στους 2ους Ευρωπαϊκούς Αγώνες, που διεξάγονται στο Μινσκ.

Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Άννα Κορακάκη στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες του Μινσκ.

Η Ελληνίδα σκοπεύτρια προκρίθηκε ως 8η στον τελικό, που έμελε να είναι συγκλονιστικός.

Τελικά, δεν τα κατάφερε απέναντι στην φίλη της, Ζοράνα Αρουνόβιτς, η οποία χρειάστηκε να κάνει ρεκόρ στους Ευρωπαϊκούς αγώνες για να κατακτήσει την πρωτιά.

Η Σέρβα συγκέντρωσε σκορ 241,2, αφήνοντας στην 2η θέση την Κορακάκη με 238,9, με τον πατέρα και προπονητή της να είναι φυσικά γεμάτος από χαρά.

Την τρίτη θέση κατέκτησε η Αντουανέτα Μπόνεβα από τη Βουλγαρία με 218.1.

Έτσι, η χρυσή Ολυμπιονίκης του Ρίο κατέκτησε ένα ακόμα μετάλλιο στην πλούσια… συλλογή της.

Η Ελληνίδα αθλήτρια αύριο θα αγωνιστεί μαζί με τον αδελφό της Διονύση στο μικτό 50 μ.

Σήμερα το απόγευμα ο Σάββας Καρακιζίδης θα διεκδικήσει το χρυσό μετάλλιο στα 62κ. του σάμπο (είδος πάλης). Θα αντιμετωπίσει τον Ρώσο Ρουσλάν Μπαγκντασαριάν. Στο ίδιο άθλημα, ο Γιώργος Μαρκαριάν θα παλέψει για το χάλκινο στα 74 κ.

Κορακάκη – Η ελληνική αποστολή

Η ελληνική αποστολή για τα αγωνίσματα του στίβου για το Μινσκ 2019 αποτελείται από τους:
100 μ. : Γιάννης Νυφαντόπουλος (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος) – Ραφαέλα Σπανουδάκη (ΓΣ Ηλιούπολης)

  • 110μ. εμπ.: Κώστας Δουβαλίδης (ΑΟ Ηφαιστία)
  • 100 μ. εμπ.: Κυριακή Σαμάνη (Αίολος Μακεδονίας)
  • Ύψος: Αντώνης Μέρλος (Ποσειδών Λουτρακίου)
  • Μήκος: Έφη Κολοκυθά (ΓΑΣ Αλεξάνδρειας)
  • Ακοντισμός: Σοφία Υφαντίδου (ΟΚΑ Βικέλας Β.)
  • 4Χ400 μ.μικτή: Αντώνης Αλεξανδρίδης (ΟΣΦΠ), Παναγιώτης Τριβυζάς (ΟΣΦΠ), Δέσποινα Μουρτά (Ολυμπιάδα Πάτρας), Ελπίδα Καρκαλάτου (ΣΔΥ Αργολίδας)
  • 800μ.Χ600μ.Χ400μΧ200 μικτή: Χρήστος Κοτίτσας (ΓΣ Κηφισιάς), Κώστας Νάκος (ΓΣ Τρικάλων), Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου (ΓΣ Κηφισιάς), Γρηγορία Κεραμιδά (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακ.)

 

 

Εγγραφείτε στο Ειδήσεις, νέα, παρασκήνια από το Sportime μέσα από το Google news

Sportime Extras