ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Πλατανιώτη: Ασημένιο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα υγρού στίβου

Η Ευαγγελία Πλατανιώτη κατέκτησε το πρώτο μετάλλιό της στο 35ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα υγρού στίβου. Πήρε τη δεύτερη θέση στον τελικό του τεχνικού προγράμματος του σόλο. Κατάφερε, στην έκτη συμμετοχή της, να ανέβει στο βάθρο μετά από αρκετές προσπάθειες.

Ιστορία έγραψε η Ευαγγελία Πλατανιώτη στη «Duna Arena» της Βουδαπέστης. Η 27χρονη Ελληνίδα αθλήτρια της καλλιτεχνικής κολύμβησης κατέκτησε το μετάλλιο στο τεχνικό πρόγραμμα του σόλο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που βρίσκεται σε εξέλιξη στην Ουγγαρία.

Η πρωταθλήτρια του ΑΝΟ Μεταμόρφωσης συγκέντρωσε 89,2897 βαθμούς. Έμεινε πίσω μόνο από την Ουκρανή Μάρτα Φιέντινα, που βαθμολογήθηκε με 91,8445. Την τριάδα συμπλήρωσε η Λευκορωσίδα Βασιλίνα Χαντόσκα, που ξεπέρασε οριακά τη δεύτερη Ελληνίδα του τελικού, Βασιλική Αλεξανδρή, η οποία εκπροσωπεί την Αυστρία.

Είναι το έκτο μετάλλιο της καλλιτεχνικής κολύμβησης σε Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα. Πρώτο μετά από 15 χρόνια (συμπτωματικά και τότε στη Βουδαπέστη). Επίσης, η δεύτερη θέση της Πλατανιώτη «ισοφαρίζει» την καλύτερη ελληνική επίδοση, που είχε ως τώρα η Χριστίνα Θαλασσινίδου. Από το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Αθήνας, το 1991, το οποίο ήταν και το παρθενικό μετάλλιο της χώρας μας σε οποιοδήποτε άθλημα πισίνας.

Αύριο (12/5, 10:00) η Πλατανιώτη αγωνίζεται στον τελικό του ελεύθερου προγράμματος του σόλο, όπου ήταν τρίτη στον προκριματικό.

«Θερμά συγχαρητήρια στην πρωταθλήτρια της καλλιτεχνικής κολύμβησης. Μπράβο Ευαγγελία, πάμε για ακόμα ψηλότερα», έγραψε σε ανάρτηση σε χώρο κοινωνικής δικτύωσης ο υφυπουργός Αθλητισμού Λευτέρης Αυγενάκης.

Εθνική Γυναικών: Σε τουρνουά στην Κροατία

Τελικός Α1 Γυναικών: Προς αναβολή…

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Πλατανιώτη: Ασημένιο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα υγρού στίβου», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.