ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ

Ασημένιο μετάλλιο η Γιακουμοπούλου στο τάεκβοντο

Η πρωταθλήτρια του ταεκβοντό Αννα Γιακουμοπούλου ήταν η πρωταγωνίστρια της πρώτης διάκρισης για τη χώρα μας στη διοργάνωση που άνοιξε αυλαία σήμερα (8/11) στη Βαρσοβία, με την Ελληνίδα να κατακτά το ασημένιο μετάλλιο στην κατηγορία των -53 κιλών. Από τις υπόλοιπες ελληνικές συμμετοχές, ξεχώρισε η 5η θέση του Απόστολου Τάραμα στα -87 κιλά. Η Ελληνίδα...

Από τις υπόλοιπες ελληνικές συμμετοχές, ξεχώρισε η 5η θέση του Απόστολου Τάραμα στα -87 κιλά.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια του τάεκβοντο, η οποία μέσα στο 2018 έχει κατακτήσει τρία μετάλλια σε G1 (Λουξεμβούργο ασημένιο, Αθήνα και Βελιγράδι χάλκινα), σημείωσε πέντε νίκες σε έξι αγώνες, φτάνοντας με πανηγυρικό τρόπο στη μεγαλύτερη -έως τώρα- διάκριση της καριέρας της.

Η νεαρή πρωταθλήτρια, στον πρώτο γύρο νίκησε 15-6 τη Μαρία Φιλίποβα από την Ρωσία, ενώ προκρίθηκε στα προημιτελικά μετά τις νίκες με 23-3 και 21-4 επί της Λευκορωσίδας Μαζούρκεβιτς και της Ντεράλ από την Δανία.

Στην οκτάδα, η Γιακουμοπούλου, η οποία στο τουρνουά της Σερβίας είχε αποκλείσει την Σέρβα «ασημένια» Ολυμπιονίκη του Ρίο, Τιγιάνα Μπογκντάνοβιτς, νίκησε με 8-5 την Σλοβάκα Μπρισκάροβα, ενώ προκρίθηκε στον τελικό μετά τη νίκη με 14-12 επί της Γερμανίδα Γκέμπελ.

Η δυσκολία του τελικού

Στον τελικό γνώρισε την ήττα με 14-5 από την Λετονή Ταρβίντα, η οποία στο πρόσφατο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα γυναικών που έγινε στο Καζάν, είχε κατακτήσει το ασημένιο μετάλλιο στην ίδια κατηγορία (σ.σ. το 2017 στο παγκόσμιο του Μούτζου ήταν 3η στην κατηγορία των γυναικών).

Πολύ καλή εμφάνιση που συνοδεύτηκε από την 5η θέση στα -87 κιλά έκανε και ο Απόστολος Τάραμας. Ο Έλληνας πρωταθλητής στον πρώτο γύρο νίκησε 23-18 τον Τούρκο Μπικάκτι, στον δεύτερο τον Ουκρανό Μποντάρ με 19-17, για να ηττηθεί στα προημιτελικά από τον Κροάτη Σάπινα με 21-1.

Ο Φελπς για την κατάθλιψη: «Ήθελα να πεθάνω» (vid)

Volley League: MVP της 4ης αγωνιστικής ο Γκάβιν Σμιτ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ασημένιο μετάλλιο η Γιακουμοπούλου στο τάεκβοντο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.