ΤΖΟΥΝΤΟ

Μινσκ 2019: Χάλκινος ο Αζωίδης στο τζούντο!

Σημαντική επιτυχία για το ελληνικό τζούντο, καθώς ο Γιώργος Αζωίδης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στους 2ους ευρωπαϊκούς αγώνες στο Μινσκ, που είναι παράλληλα και ευρωπαϊκό πρωτάθλημα για το τζούντο. Ο Ελληνας τζουντόκα έκανε την έκπληξη απέναντι σε έναν από τους κορυφαίους της κατηγορίας των 73κ. στον κόσμο, τον Ισραηλινό Τοχάρ Μπουτμπούλ! Ο ο Αζωίδης ήταν...

Σημαντική επιτυχία για το ελληνικό τζούντο, καθώς ο Γιώργος Αζωίδης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στους 2ους ευρωπαϊκούς αγώνες στο Μινσκ, που είναι παράλληλα και ευρωπαϊκό πρωτάθλημα για το τζούντο.

Ο Ελληνας τζουντόκα έκανε την έκπληξη απέναντι σε έναν από τους κορυφαίους της κατηγορίας των 73κ. στον κόσμο, τον Ισραηλινό Τοχάρ Μπουτμπούλ!

Ο ο Αζωίδης ήταν όμως εκπληκτικός σήμερα και κατάφερε να επικρατήσει του Νο11 της παγκόσμιας κατάταξης.

Ξεκίνησε με χαράι γκόσι για να συνεχίσει με βαζάρι και ξανά βαζάρι «αναγκάζοντας» τον διαιτητή να διακόψει το ματς με ίπον.

Ο Έλληνας πρωταθλητής πέρασε τον πρώτο γύρο χωρίς αγώνα και στη συνέχεια επικράτησε με ippon των Χόιακ (Σλοβενία), Γκιακόβα (Κόσσοβο), Χαϊντάροφ (Αζερμπαϊτζάν).

Στον ημιτελικό έχασε με τον ίδιο τρόπο από τον Αζέρο Ορούγιοφ, ενώ στον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο επικράτησε με ippon του Ισραηλινού Τοχάρ Μπουτμπουλ.

Να σημειώσουμε πρόκειται για το πρώτο μετάλλιο του Αζωίδη σε μεγάλη διοργάνωση, ο οποίος επανέλαβε την επιτυχία του Ηλία Ηλιάδη, ο οποίος στους πρώτους Ευρωπαϊκούς αγώνες στο Μπακού προ 4ετίας είχε κερδίσει και εκείνος το χάλκινο μετάλλιο (στην κατηγορία των 90 κιλών όμως).

Μετά την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου στο Μινσκ, ο Ελληνας αθλητής κέρδισε παράλληλα και πολλούς και σημαντικής πόντους στην παγκόσμια κατάταξη ενόψει της Ολυμπιακής πρόκρισης.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μινσκ 2019: Χάλκινος ο Αζωίδης στο τζούντο!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.