ΤΖΟΥΝΤΟ

Συγκομιδή βαθμών για Ντανατσίδη

Σημαντική βαθμολογική συγκομιδή για τον Αλέξη Ντανατσίδη ενόψει «Τόκιο 2020». Ο Έλληνας τζουντόκα, δύο μήνες μετά την 7η θέση στο Γκραν Πρι του Χοχότ, κατετάγη 5ος στην αντίστοιχη διοργάνωση που διεξάγεται στο Ζάγκρεμπ και θα έχει βαθμολογικά οφέλη στην κατηγορία των -81 κιλών.

Πριν από τη διοργάνωση της κροατικής πρωτεύουσας, ο Ντανατσίδης κατείχε την 8η θέση της Ολυμπιακής κατάταξης, ωστόσο μετά τη σημερινή εμφάνιση και τον απολογισμό των τριών νικών σε πέντε αγώνες, είναι βέβαιο ότι θα κερδίσει κάποια/ες θέσεις.

Ο παγκόσμιος πρωταθλητής στους U21 το 2013, ένα μήνα μετά το χάλκινο μετάλλιο στους Μεσογειακούς Αγώνες στην Ταραγόνα, κατάφερε να προκριθεί στα ημιτελικά με τρεις σερί νίκες. Επικράτησε του Ρουμάνου Βισάν στη φάση των «32», του Ουζμπέκου Μπολταμπόεφ στους «16» και του Αιγύπτιου Μοχάμεντ στα προημιτελικά.

Στον αγώνα που οδηγούσε στον τελικό, ο Ντανατσίδης ηττήθηκε από τον Γερμανό Ρέσελ, ενώ στον τελικό των «ρεπεσάζ» γνώρισε την ήττα στα… χαρτιά (λόγω τραυματισμού δεν αγωνίστηκε) από τον Ιάπωνα Φουτζιβάρα, μένοντας εκτός μεταλλίου.

Έξι μετάλλια η Ελλάδα στην πρεμιέρα του Βαλκανικού Πρωταθλήματος Παίδων-Κορασίδων Β`
Ένα χρυσό, τρία ασημένια και δύο χάλκινα μετάλλια ήταν ο ελληνικός απολογισμός στην πρεμιέρα του Βαλκανικού Πρωταθλήματος Παίδων-Κορασίδων Β` (U13) που φιλοξενείται στο κλειστό γυμναστήριο της Μίκρας 3, στην Καλαμαριά Θεσσαλονίκης. Στο υψηλότερο σκαλοπάτι του βάθρου των νικητών βρέθηκε ο Κωνσταντίνος Τσαπάρας στην κατηγορία των -34 κιλών, ενώ στην δεύτερη θέση βρέθηκαν οι Νίκος Κοντοκώστας (-34κ.), Νίκος Γκίνης (-38κ.) και Μαριλένα Γκόγκουα (-40κ.). Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν οι Φάνης Σοπιλίδης (-30κ.) και Ειρήνη Τσιλιγκερίδου (-32κ.).

Επίσης από ελληνικής πλευράς, ο Παντελής Σονοβίδης ήταν 7ος στην κατηγορία των -42 κιλών.

Στο αυριανό (Κυριακή) πρόγραμμα, το οποίο θα εκκινήσει στις 10:00 το πρωί, θα πραγματοποιηθούν οι παρακάτω κατηγορίες:
ΠΑΙΔΕΣ Β’ -46, -50, -55, – 60, +60 κιλά
ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Β’ -44, -48, -52, -57, +57 κιλά

Να σημειωθεί ότι πριν από την έναρξη του Βαλκανικού Πρωταθλήματος, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για τα δεκάδες θύματα από τις φονικές πυρκαγιές στην Αττική.

Συνέβη κι αυτό στην Ελλάδα: Η Εθνική πόλο ζήτησε «συγγνώμη» που δεν κατέκτησε το χρυσό…