ΧΑΝΤΜΠΟΛ

ΑΕΚ – Ντιναμό Βίκτορ 30-24: «Πτήση» στα ημιτελικά!

Η ΑΕΚ ανέτρεψε το -4 του πρώτου αγώνα και προκρίθηκε στους «4» του Τσάλεντζ Καπ!

Τεράστια ΑΕΚ, προκρίθηκε στα ημιτελικά του Τσάλεντζ Καπ, επικρατώντας στο ΟΑΚΑ με 30-24 της Ντιναμό Βίκτορ!

Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού είχε χάσει με τέσσερα γκολ διαφορά στη Ρωσία και με ένα καταιγιστικό ρυθμό στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, πήρε την πρόκριση. Δημιούργησε μια διαφορά που έφτασε στο +9 (21-12) και με… λίγο άγχος στο τέλος, πέρασε στον ημιτελικό!

Για δεύτερη σερί χρονιά φτάνει στους «4» της Ευρώπης, με την περσινή σεζόν να καταφέρνει να παίζει στον τελικό.

Η Ένωση μετά το πρώτο δεκάλεπτο όπου είχε κοντά στο σκορ την Ντιναμό, έκανε ένα μικρό ξέσπασμα και πήρε μια διαφορά πέντε τερμάτων. Την διαφορά αυτή κράτησε στη λήξη του ημιχρόνου (14-9).

Ξέσπασμα της ΑΕΚ στο β΄μέρος

Αυτή ήταν και η διαφορά που ήθελε για να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά. Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού ήταν καταιγιστική από το 30’ ως το 45’. Προηγήθηκε με 21-12 και έβαλε τις βάσεις για την πρόκριση στην ημιτελική φάση.

Οι Ρώσοι μείωσαν στο 50’ σε 24-18, αλλά ποτέ δεν κατάφεραν στο τελευταίο δεκάλεπτο, να ρίξουν την διαφορά κάτω από τα 5 τέρματα διαφορά.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Γιάκομπσεν που σκόραρε 11 φορές στο παιχνίδι. Σπουδαία εμφάνιση και από τον τερματοφύλακα της ομάδας, Ραντούλοβιτς, ο οποίος είχε 12 αποκρούσεις. Οι αποκρούσεις έγιναν στο σημείο που δημιούργησε την διαφορά η ΑΕΚ, με τον γκολκίπερ να συμβάλλει σημαντικά στην προσπάθεια της ομάδας για την ανατροπή. Στο τέλος οι παίκτες ξέσπασαν σε πανηγυρισμούς, σε ένα κατάμεστο «Κασιμάτης» με τους οπαδούς του «δικεφάλου» να στήνουν πάρτι στην εξέδρα.

Στον ημιτελικό θα παίξει σε διπλά ματς με την ομάδα από το ζευγάρι Μαδέιρα (Πορτογαλία) – Ντίκεν (Φινλανδία). Στο πρώτο ματς κέρδισαν οι Πορτογάλοι 28-27.

ΑΕΚ: Ζαμπούνης 5, Γιάκομπσεν 11, Παλεβίτσιους 2, Μπάλαζ 5, Παπαδιονυσίου 2, Αλβανός 1, Μυλωνάς 4.

ΝΤΙΝΑΜΟ ΒΙΚΤΟΡ: Πασένοφ 7, Βρατσέβιτς 1, Κριβένκο 1, Βολκόφ 1, Οτρέζοφ 5, Νεκράσοφ 2, Ιλτίσνκι 5, Μαζούροφ 1, Τσόκολ 1.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ – Ντιναμό Βίκτορ 30-24: «Πτήση» στα ημιτελικά!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.