ΧΑΝΤΜΠΟΛ

ΑΕΚ – Ολυμπιακός 27-24: Διψασμένος «Δικέφαλος», του «έσπασε» το αήττητο (vid)

Η ΑΕΚ νίκησε τον Ολυμπιακό 27-24 στο ντέρμπι κορυφής της Handball Premier, «έσπασε» το αήττητο των πρωταθλητών κι έδωσε νέο ενδιαφέρον στη μάχη πρωτιάς στην κανονική περίοδο

H AEK κυριάρχησε του Ολυμπιακού 27-24 στο ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής της Handball Premier στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» στο ΟΑΚΑ  «έσπασε» το αήττητο της πειραϊκής ομάδας κι έφερε νέο ενδιαφέρον στη μάχη για την πρωτιά στην κανονική περίοδο.

Τέσσερις αγωνιστικές πριν από το τέλος, ο Ολυμπιακός παρέμεινε στην πρώτη θέση με 33β, αλλά πλέον η ΑΕΚ και ο ΠΑΟΚ βρίσκονται σε απόσταση ενός βαθμού.

Και μετά τη νίκη της ΑΕΚ η κατάταξη των τριών ομάδων εν όψει πλέι οφ θα κριθούν στα ντέρμπι ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός για την 20ή αγωνιστική στη Νεάπολη (9/3) και ΑΕΚ-ΠΑΟΚ για την 21η αγωνιστική στο ΟΑΚΑ.

Ενδιάμεσα, 16 Μαρτίου, υπάρχει το νέο ραντεβού για τον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ, αυτή τη φορά στην Πάτρα, στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η ΑΕΚ ήταν πιο διψασμένη στο ντέρμπι κορυφής απέναντι στον νωθρό Ολυμπιακό.

Με τον Δανό, Λαρς Γιάκομπσεν να αποτελεί τον ηγέτη της ΑΕΚ στην επίθεση (12 γκολ), οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.

Προηγήθηκαν 14-10 και 14-11 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, σε άλλες διατήρησαν αυτό το προβάδισμα (17-13, 18-14).

Διατηρώντας τον Ολυμπιακό χωρίς γκολ για 3.5 λεπτά και με γκολ των Γιάκομπσεν και Μυλωνά το σκορ έγινε 20-15 (39:40), ενώ η ΑΕΚ έδειξε να καθαρίζει το παιχνίδι, φθάνοντας στο +7, 23-16 και 24-17 (48:50).

Κάπου εκεί ήρθε η αντίδραση του Ολυμπιακού, με σερί 4-0 μείωσε 24-21 (54:20) και στο 25-23 (58:00).

Όμως ο Γιάκομπσεν με το 11ο προσωπικό του γκολ για το 26-23 (58:42), έδωσε ανάσα νίκης στην ΑΕΚ, με τον Δανό να βάζει το κερασάκι στην τούρτα, σκοράροντας στην εκπνοή για το τελικό 27-24.

Ο καφές στον Τζηρά και το «κάντε ένσταση» των οπαδών της ΑΕΚ

Η ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι οπαδοί της ΑΕΚ στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτη» του ΟΑΚΑ ήταν θερμή, σε ένα ντέρμπι που είχε ένταση και διακοπές.

Στο 10ο περίπου λεπτό του αγώνα υπήρξε διακοπή, καθώς κάποιοι από τους πιο ένθερμους οπαδούς της ΑΕΚ έλουσαν με καφέ τον Δημήτρη Τζηρά.

Όμως δεν έλειψε και το πικάρισμα των φίλων της ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο, όταν η «Ένωση» κυριαρχούσε στον αγωνιστικό χώρο.

«Βγείτε έξω» και «κάντε ένσταση» τραγουδούσαν ρυθμικά οι οπαδοί της ΑΕΚ.

Ολιγόλεπτη διακοπή υπήρξε και στο 55ό λεπτό, με τους παίκτες του Ολυμπιακού να ζητούν να απομακρυνθούν οπαδοί της ΑΕΚ που βρίσκονταν σε απόσταση αναπνοής από τον εστία τους.

ΑΕΚ: Ζαμπούνης 4, Γιάκομπσεν 12, Μπάγιος 3, Μυλωνάς 2, Μπάλαζ 2, Νταρσουλάντ 1, Παπαδιονυσίου 2, Παλεβίτσιους 1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζηράς 4, Ρέινα 5, Κόντης 1, Αραπακόπουλος 1, Μπούμπαλο 1, Κανδύλας 2, Λέμος 4, Κρητικός 3, Τσίλης 3.

Η βαθμολογία: Ολυμπιακός 33, ΑΕΚ 32, ΠΑΟΚ 32, ΑΣΕ Δούκα 22, Αερωπός 18, Διομήδης 17, Πυλαία 16, Δράμα 16, Φίλιππος 10, Αρης 8, ΧΑΝΘ 6, Φοίβος 4.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ – Ολυμπιακός 27-24: Διψασμένος «Δικέφαλος», του «έσπασε» το αήττητο (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.