ΧΑΝΤΜΠΟΛ

ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 26-25: Το ματς της χρονιάς στο ΟΑΚΑ

Ο πρώτος ημιτελικός των πλέι οφ στη Handball Premier ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον ΠΑΟΚ, θα, μνημονεύεται για χρόνια από τους φίλους του αθλήματος. Η ΑΕΚ νίκησε  τον συγκινητικό  ΠΑΟΚ 27-26 στην παράταση, για  το 1-0 στη σειρά. Ήρωας της τελευταίας στιγμής για την ΑΕΚ ο τερματοφύλακας, Θανάσης Συγγάρης, καθώς στο δεύτερο πεντάλεπτο της παράτασης,...

Ο πρώτος ημιτελικός των πλέι οφ στη Handball Premier ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον ΠΑΟΚ, θα, μνημονεύεται για χρόνια από τους φίλους του αθλήματος.

Η ΑΕΚ νίκησε  τον συγκινητικό  ΠΑΟΚ 27-26 στην παράταση, για  το 1-0 στη σειρά.

Ήρωας της τελευταίας στιγμής για την ΑΕΚ ο τερματοφύλακας, Θανάσης Συγγάρης, καθώς στο δεύτερο πεντάλεπτο της παράτασης,  πραγματοποίησε δύο επεμβάσεις σε ισάριθμα πέναλτι του Κωστακίδη, η πρώτη στο 68’ με το σκορ στο 27-25 και η άλλη που έκρινε το ματς σε «νεκρό» χρόνο!

Προηγουμένως ο  πολύπειρος Λαρς Γιάκομπσεν υπέπεσε σε διπλό σφάλμα, αφού εντελώς απερίσκεπτα μετά το χαμένο τετ α τετ, δέχθηκε κόκκινη κάρτα για φάουλ σε Μαστορογιάννη στον αιφνιδιασμό και έδωσε την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να στείλει το ματς στα πέναλτι.

Η ΑΕΚ ήταν κακή, κυρίως στην επίθεση και έκανε πάρα πολλά λάθη, έχοντας απέναντι της έναν διαβασμένο και παθιασμένο ΠΑΟΚ που έπαιξε έξυπνα στην άμυνα και είχε τον Κοτανίδη σε μεγάλη ημέρα που έπαιζε με ποσοστά επεμβάσεων άνω του 60%!

Ο «δικέφαλος» του Βορρά παρότι αγωνίζεται χωρίς ξένους από τα μέσα της σεζόν και δεν είχε στην διάθεση του τέσσερις τραυματίες τους Παλάσκα, Νικολαϊδη, Καραγκιοζόπουλο και Κυπραίο, έπαιξε ηρωικά και θα μπορούσε να κάνει το break, αν ήταν πιο προσεκτικός.

Στο ξεκίνημα ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 6-0, μετατρέποντας το 2-1 (2:20) σε 2-7 (11:56) με την ΑΕΚ να σκοράρει με τον Μπάλαζ μετά από 11 λεπτά και να μειώνει σε 3-7.

Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν την πρωτοπορία στο ημίχρονο (9-12) και έφτασαν και πάλι στο +4 (11-15) με τον Πετρίδη στο 36:50.

Η ΑΕΚ πλησίασε στο γκολ (14-15) με τον Παλεβίτσιους στο 38:40, αλλά ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που είχε το πλεονέκτημα και πάλι με 14-17 στο 42’, ενώ στο 56’ βρέθηκε με δύο γκολ μπροστά (20-22) και δύο παίκτες παραπάνω λόγω δίλεπτων σε Νταρσουλάντ και Βραζάλιτσα.

Τα δύο γκολ διατηρήθηκαν στο 57:20 (21-23) με την ΑΕΚ να κάνει το come back με τους Γιάκομπσεν και Μπάγιο (59:45) και να στέλνει το ματς στην παράταση.

Εκεί η Ένωση πιο φρέσκια απέναντι στον κουρασμένο ΠΑΟΚ που δεν είχε πολλές επιλογές είχε την πρωτοπορία σχεδόν συνέχεια και πήρε την πρόκριση με κορυφαίο και καθοριστικό τον Συγγάρη.

Το δεύτερο ματς θα γίνει την Τετάρτη στις 18:00 (ΕΡΤ3) με την ΑΕΚ να ψάχνει την νίκη που θα της δώσει πρόκριση στον τελικό και τον ΠΑΟΚ την ισοφάριση για να οδηγηθεί η σειρά σε τρίτο ματς.

Tα πεντάλεπτα: 2-3, 2-5, 3-7, 6-9, 7-11, 9-12 (ημχ.), 11-14, 14-15, 17-18, 19-19, 20-21, 23-23 (κ.α.), 27-26 (παρ.)

ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης, Νταρσουλάντ 1, Ζαμπούνης, Νικολαϊδης, Συγγάρης, Μπάλαζ 2, Ραντούλοβιτς, Αλβανός, Μπάγιος 2, Γιάκομπσεν 8, Παπαδιονυσίου 1, Δομπρής 2, Μυλωνάς 3, Αργυρού 1, Παλεβίτσιους 4, Βραζάλιτσα 3.

ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Κοτανίδης, Αραμπατζής 4, Τσεσμετζίδης 3, Κοκκώνης 3, Αποστόλου, Πετρίδης 5, Γιαννακίδης, Κωστακίδης 4, Λοίζος, Μαστορογιάννης 4, Ελοζούα, Γιόσμου 3.

Διαιτητές: Τσάκωνας- Φωκίτης, Κόκκινες: 69:58 Γιάκομπσεν (για επικίνδυνο παιχνίδι- δεν κρατήθηκε δελτίο), 67:43 Μπάγιος (τρία δίλεπτα), 54:17 Νταρσουλάντ (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 12-8, Πέναλτι: 4/4-1/4

Εύκολα το 1-0 ο Ολυμπιακός

Στο έτερο ζευγάρι των ημιτελικών ο πρωταθλητής Ολυμπιακός νίκησε τον Αερωπό Έδεσσας στο Ρέντη με 30-21 κι έκανε το 1-0.

Κι εδώ ο δεύτερος αγώνας, στην Εδεσσα, θα γίνει την Τετάρτη.

Τα πεντάλεπτα: 2-0, 4-2, 7-4, 10-6, 14-7, 16-8 (ημχ) 17-11, 20-13, 23-15, 26-17, 28-20, 30-21

Ολυμπιακός ΣΦΠ/Όμιλος Ξυνή (Ζαραβίνας): Κρητικός 2, Τζηράς 3, Καραμπουρνιώτης 4, Λέμος 2, Μούγιτς, Ρέινα 3, Κανδύλας 2, Σανίκης 4, Μπούμπαλο 2, Κόντης, Λιάπης 5, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς 1, Αραπακόπουλος, Χάλαρης 1, Τσίλης 1.

Αερωπός Έδεσσας (Πηλαλίδης): Αθανασίου, Μαυρόπουλος, Μαυροδουλάκης 2, Κράλλης 3, Θεοδωρόπουλος, Δημάκης, Μπάρμπας, Βαφείδης, Μισαηλίδης 7, Κεσίδης 6, Κυριακού 3, Αρβανιτίδης, Λιόφης.

Διαιτητές: Κουτσός – Σκλαβενίτης, Δίλεπτα: 4-1, Πέναλτι: 0/0-1/3

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 26-25: Το ματς της χρονιάς στο ΟΑΚΑ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.