ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Δούκας – ΑΕΚ 29-41: Άνετη επικράτηση και τώρα Ολυμπιακός – Αποτελέσματα και βαθμολογία

Η ΑΕΚ επικράτησε με 41-29 του Δούκα για την 11η αγωνιστική της Handball Premier, τέσσερις μέρες πριν το μεγάλο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

Ο τυπικά γηπεδούχος Δούκας έβαλε για ένα ημίχρονο δύσκολα στην ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, με την Ένωση ωστόσο να παίρνει τη νίκη με το ευρύ 41-29, παραμένοντας αήττητη στην Handball Premier.

Οι «κιτρινόμαυροι» δεν μπήκαν καλά στο παιχνίδι, με τον Μαρκατάτο του Δούκα να πετυχαίνει το πρώτο τέρμα της αναμέτρησης. Μάλιστα, βρέθηκαν ακόμα και με τρία γκολ πίσω στο σκορ (5-2), αλλά με τους Τζηρά και Μπεριά έφερε στα ίσα το παιχνίδι.

Ωστόσο, ο Δούκας εξασφάλισε και πάλι διαφορά τριών γκολ (9-6) στο 15αλεπτο, με την ΑΕΚ όμως να ισοφαρίζει (10-10) χάρη στα τέρματα των Μόγια, Πλάθα και Τζηρά. Ο Δούκας προηγήθηκε εκ νέου (13-11), αλλά η ΑΕΚ σε εκείνο το σημείο πάτησε το πόδι στο γκάζι ισοφαρίζοντας αρχικά (13-13) με τον Αραμπατζή και προσπερνώντας στη συνέχεια στο σκορ με τους Καλόμοιρο και Μόγια (13-15).

Τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο «δικέφαλος» βρέθηκε με τρία γκολ μπροστά (17-20) από τον Δούκα, αλλά ο Τσιγαρίδας πετυχαίνοντας buzzer beater με πέναλτι, διαμόρφωσε το 18-20.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε καλύτερα για την Ένωση, που ανέπτυξε διαφορά τριών τερμάτων (18-21) με τους Νικολαΐδη και Αραμπατζή, ενώ ξέφυγε και με τέσσερα γκολ διαφορά (21-25). Ωστόσο, ο Δούκας μείωσε στο γκολ (24-25) με πρωταγωνιστή τον Παγιάτη.

Αλλά η ΑΕΚ με σύμμαχο την καλή της άμυνα και σκόρερ τους Καλόμοιρο, Πλάθα, Τζηρά και Μόγια διαμόρφωσε το 24-30 στα μισά του δευτέρου μέρους, με τον Δούκα να καλεί σε τάιμ άουτ. Ωστόσο, δεν μπόρεσε να αλλάξει κάτι για τον Δούκα, με την ΑΕΚ να επανέρχεται ακόμα καλύτερη και να φθάνει τη διαφορά στα 10 γκολ (25-35).

Οι Μπριάτκα, Αραμπατζής και Δικαιούλιας την ανέβασαν στα 12 τέρματα (26-38), με την ΑΕΚ να επικρατεί εν τέλει εύκολα με 29-41.

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 9-6, 10-7, 13-12, 14-17, 18-20 (ημίχρονο), 21-23, 24-25, 24-30, 24-32, 26-37, 29-41.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Κ. Μπούνας): Μαρκατάτος 1, Παγιάτης 6, Παπαδάκης, Τσιγαρίδας 7, Κοβάνης 1, Μπάτης 1, Νικολίνταης, Γερουλάνος 3, Βούλγαρης, Ασλής, Πάνου, Ντούνης 1, Γιάντσα 6, Τζανιδάκης, Μπάρκας, Στεφανίτσης 3

ΑΕΚ (Δ. Δημητρούλιας): Αραμπατζής 6, Μπριάτκα 4, Τζηράς 5, Νικολαΐδης 4, Άντζελιτς, Στάθης, Ηλιόπουλος, Μπουκοβίνας 1, Πλάθα 6, Μόγια 7, Κοτσιώνης, Ουγκάλντε 1, Μπεντζιλαλί, Δικαιούλιας 1, Καλόμοιρος 4, Μπεριά 2.

Διαιτητές: Κινατζίδης – Φωτακίδης. Δίλεπτα: 3-2. Πέναλτι: 3/4-1/1.