ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Γκορένιε – ΑΕΚ 31-31: Με επική ανατροπή στον τελικό Ευρώπης!

H ΑΕΚ πήρε την εκτός έδρας ισοπαλία από την Γκορένιε με 31-31 και μαζί την πρόκριση στον τελικό του EHF European Cup.

Η ΑΕΚ έκανε επική ανατροπή στη Σλοβενία απέναντι στην Γκορένιε και πήρε την πρόκριση στον τελικό του EHF European Cup.

Εκεί σε διπλούς αγώνες που θα διεξαχθούν 15 και 22 Μαΐου θα διεκδικήσει την πρώτη της ευρωπαϊκή κούπα.

Την πρώτη φορά που η Ένωση προκρίθηκε σε τελικό ήταν το 2019 όταν και αγωνίστηκε στο Τσάλεντζ Καπ, χάνοντας την κούπα σε διπλούς αγώνες από την ανώτερη τότε Ποτάισα Τούρντα.

Πλέον περιμένει να μάθει ποια από τις Ανόρθωση και Ίσταντς θα αντιμετωπίσει αγωνιζόμενη ωστόσο αυτή την φορά σαν φαβορί για την κατάκτηση της κούπας.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Γκορένιε προηγήθηκε 4-0 στο πρώτο 5λεπτο και ο Βαγγέλης Αραμπατζής «έσπασε» το ρόδι για την ελληνική ομάδα για το 4-1 (6:57).

Αλλά, η Γκορένιε παίζοντας με δίλεπτη αποβολή παίκτη της, πέτυχε δυο αναπάντητα γκολ για 9-3.

Οι γηπεδούχοι μέχρι το 25’ ήταν οι κυρίαρχοι του αγώνα, φθάνοντας μέχρι το 16-8 (23’).

Εν συνεχεία η ΑΕΚ για πρώτη φορά πέτυχε δύο διαδοχικά γκολ για το 16-10, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 19-13 και την Ένωση να βρίσκεται στο -4 στο συνολικό σκορ.

Ίδια η μορφή του αγώνα και στο β’ ημίχρονο, με την Γκορένιε να διατηρεί διαφορά 5-6 γκολ, φθάνοντας στο 27-20 στο 46’.

Σε εκείνο το σημείο ήρθε ένα μαγικό ξέσπασμα για την ΑΕΚ. Σερί 6-0 που την έφερε στο -1 (27-26) και σε τροχιά πρόκρισης.

Η Ένωση ισοφάρισε σε 28-28 και προσπέρασε για πρώτη φορά 30-29 στα 57:30.

Το γκολ από τον Δημήτρη Τζηρά για το 31-30 (58’) ήταν το κερασάκι στην τούρτα για την πρόκριση στον τελικό.

Τα πεντάλεπτα: 4-0, 6-2, 10-4, 14-7, 16-9, 19-13 (ημ.), 23-15, 25-17, 26-20, 27-22, 28-27, 31-31.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Γκορένιε – ΑΕΚ 31-31: Με επική ανατροπή στον τελικό Ευρώπης!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.