ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Handball Premier: Στα ημιτελικά ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός νίκησε εκτός έδρας τη Δράμα ’86 με 31-22 και πέρασαν στην ημιτελική φάση της Handball Premier

Ο Ολυμπιακός εξασφάλισε την παρουσία του στην ημιτελική φάση των πλέι οφ της Handball League, νικώντας εκτός έδρας τη Δράμα ’86 με 31-22.

Έτσι οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το 2-0 νίκες και πέρασαν στην επόμενη φάση, όπου θα αντιμετωπίσουν με πλεονέκτημα έδρας τον νικητή του ζευγαριού ανάμεσα στον Αερωπό Έδεσσας και τον ΑΣΕ Δούκα.

Αναφορικά με τον αγώνα με την Δράμα, ο Ολυμπιακός άνοιξε τη διαφορά μετά το πρώτο δεκάλεπτο, με τη γηπεδούχο ομάδα να μειώνει στα δύο γκολ (16-14), με τη συμπλήρωση του 30ού λεπτού και πλησίασαν στο γκολ (17-16) στα πρώτα λεπτά της επανάληψης.

Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα και το προβάδισμα (23-20 στο 44:00), ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ, όσο κυλούσε ο χρόνος, φθάνοντας στο τελικό 31-22.

O Νίκος Κρητικός δήλωσε στην ιστοσελίδα του Ολυμπιακού: «Ξέραμε από την αρχή ότι θα πρέπει να δείξουμε σοβαρότητα και σε αυτό το παιχνίδι. Κάναμε το δύο στα δύο, που ήταν ο στόχος μας.

Από κει και πέρα θα πρέπει να περάσουν οι γιορτές και να προετοιμαστούμε κατάλληλα για τη συνέχεια του πρωταθλήματος και να είμαστε συνεχώς όλο και καλύτεροι εν όψει των ημιτελικών».

Τα πεντάλεπτα: 3-4, 6-6, 7-10, 7-14, 12-15, 14-16 (ημχ.), 17-18, 18-22, 20-23, 20-26, 22-28, 22-31

ΔΡΑΜΑ (Αθανάσιος Βαλαβάνης): Μπάτζιος, Καφαντάρης 2, Γουργούμης, Χαϊτίδης 3, Κοβογλανίδης, Κουρουτζίδης 3, Τουνγκελίδης 2, Παπάζογλου, Γιαννακόπουλος, Τσιτσίγκος, Ντράσκιτς 8, Ιακωβίδης 2, Φραγκούλης, Κουρτίδης, Φωμίδης 1, Κοτσαμαρίκογλου 1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας):  Κρητικός 4, Τζηράς, Καραμπουρνιώτης, Λέμος, Μούγιτς 1, Ρέινα 7, Κανδύλας 4, Σανίκης 1, Μπούμπαλο 4, Κόντης, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς 1, Αραπακόπουλος 2, Χάλαρης 2, Τσίλης 5.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Handball Premier: Στα ημιτελικά ο Ολυμπιακός», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.