ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Νιμ – ΑΕΚ 26-27: Απίθανο διπλό στη Γαλλία – Ανατροπή στο τέλος με Τζηρά και Χιμένεθ!

Τεράστια νίκη για την ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ επί της Νιμ στη Γαλλία με 27-26.

Μία απίθανη ανατροπή έκανε η ΑΕΚ στη Γαλλία και νίκησε τη Νιμ με 27-26, διπλασιάζοντας τις νίκες της στο European League.

Ο Δημήτρης Τζηράς ισοφάρισε δύο λεπτά πριν το τέλος και ο Χιμένεθ Πλάθα με «κεραυνό» χάρισε στην Ένωση μία σπουδαία ευρωπαϊκή βραδιά και ένα πολύτιμο αποτέλεσμα.

Επόμενο ματς εντός έδρας στις 16 Νοεμβρίου με την Πέλιστερ.

Παρά το γεγονός πως δεν ξεκίνησε καλά, η ΑΕΚ  μείωσε σε 16-14 στο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος, ο Δημήτρης Δημητρούλιας ανακάτεψε την τράπουλα και στο τέλος εγκλώβισε τη γαλλική ομάδα.

Η πρωταθλήτρια Ελλάδος με σωστή προσέγγιση του αγώνα ισοφάρισε με τον Νικολαϊδη σε 25-25, ο Μπουκοβίνας απέκρουσε πέναλτι, ο Πογιέτ έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους με 26-25 και εκεί οι Τζηράς και Χιμένεθ «μίλησαν» για να δώσουν τη μεγάλη νίκη στην ΑΕΚ.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 6-2, 9-6, 12-8, 14-11, 16-14 (ημιχρ.), 17-16, 22-17, 23-21, 25-23, 25-25, 26-27

Νιμ: Τομπί 7, Ακουεβίλο 4, Χισχάμ 4, Πογέτ 4, Μινέλ 2, Ρεμπισόν 1, Γιάκομπσεν 1, Ντουπί 1, Γκιγού 1, Σαλού 1, Ντέρισμπουργκ, Γκαγιέγο, Γκιμπερνόν, Πουλιέζ, Ντεσμπονέτ, Πολ.

ΑΕΚ: Τζηράς 8, Πλάθα 5, Αραμπατζής 2, Ηλιόπουλος 2, Παπαδιονυσίου 2, Ουγκάλντε 2, Καλόμοιρος 2, Μπριάτκα 1, Νικολαΐδης 1, Μόγια 1, Μπεριά 1, Λέμος, Κοτσιώνης, Μπεντζιλαλί, Μπουκοβίνας, Άντζελιτς.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Νιμ – ΑΕΚ 26-27: Απίθανο διπλό στη Γαλλία – Ανατροπή στο τέλος με Τζηρά και Χιμένεθ!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.