ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Ολυμπιακός – ΑΕΚ 22-17: Ένα βήμα από την κούπα!

Ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα της Ένωσης και θέλει μια νίκη σε δύο ματς, για το νταμπλ

Το Ολυμπιακός – ΑΕΚ είχε μεγάλους νικητές τους «ερυθρόλευκους» με σκορ 21-17 και πλέον θέλουν άλλη μία νίκη, για να πανηγυρίσουν το νταμπλ.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλά το ματς με δύο γκολ του Αργυρού, αλλά ο Ολυμπιακός ανέλαβε δράση… Ο Αραπακόπουλος έβαλε μπροστά τους πρωταθλητές, οι Σανίκης και Τσίλης έδωσαν διαφορά και ο Ολυμπιακός πήγε με το ασφαλές 12-7 στο ημίχρονο.

Η ΑΕΚ ήταν πολύ κακή επιθετικά για ένα ακόμη παιχνίδι, με την απουσία του Γιάκομπσεν να είναι παραπάνω από εμφανής σε αυτό το ματς (κάτι που δεν φάνηκε στο ΟΑΚΑ).

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι. Οι παίκτες του Γ. Ζαραβίνα είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και στο 40’ είχαν προβάδισμα πέντε τερμάτων (16-11).

Στο 43’ διακόπηκε το ματς καθώς οι οπαδοί του Ολυμπιακού πέταξαν αντικείμενα στους διαιτητές, ενώ όταν το ματς ξεκίνησε, για ένα πεντάλεπτο οι δύο ομάδες έμειναν «άσφαιρες». Ο Σανίκης ανέβασε το σκορ στο 18-13 (στο 51’), η Ένωση μείωσε σε 19-16 στο 55’, αλλά ο Ρέινα τελείωσε το ματς κάνοντας το 20-16 στο 57’.

Πλέον οι Πειραιώτες, με νίκη την προσεχή Τρίτη, θα πανηγυρίσουν το δεύτερο σερί νταμπλ της ιστορίας τους στην Handball Premier. Ο «δικέφαλος» ελπίζει μόνο να προλάβει να έχει έτοιμο τον Γιάκομπσεν, καθώς η απουσία του στην επίθεση είναι σοβαρό πρόβλημα.

Ολυμπιακός – ΑΕΚ 22-17

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρέινα 5, Λέμος 2, Αραπακόπουλος 5, Σανίκης 2, Τσίλης 1, Λιάπης 3, Κρητικός 1, Τζηράς 1, Μπούμπαλο 1, Κανδύλας 1.

ΑΕΚ: Αργυρού 7, Παλεβίτσιους 3, Μπάλαζ 3, Δομπρής 3, Νικολαΐδης 1.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός – ΑΕΚ 22-17: Ένα βήμα από την κούπα!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.