ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Ολυμπιακός – ΑΕΚ 23-13: Της έκανε πλάκα, σήκωσε το Κύπελλο (vid)

Ο Ολυμπιακός νίκησε κατά κράτος την ΑΕΚ 23-13 στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας στην Πάτρα

Ο Ολυμπιακός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος με αντίπαλο την ΑΕΚ, επικράτησε με 23-13 στον τελικό του 37ου Κυπέλλου Ελλάδας στην Πάτρα  και διατήρησε το τρόπαιο, που κατάκτησε πέρυσι για πρώτη φορά στην ιστορία του.

Το «ερυθρόλευκο» τμήμα στο χάντμπολ ανδρών δημιουργήθηκε την προηγούμενη σεζόν, με την πρώτη κατέκτησε το νταμπλ και τώρα έχει βάλει σκοπό να πετύχει το ίδιο.

Η νευρικότητα κυριάρχησε στα πρώτα λεπτά του τελικού, με τον Ολυμπιακό μετά το 10’ να βρίσκει λύσεις επιθετικά, με τον Δημήτρη Τζηρά να είναι αλάνθαστος και να τελειώνει το πρώτο ημίχρονο με επτά γκολ.

Οι «ερυθρόλευκοι» προοδευτικά επέβαλαν τον ρυθμό τους, «έχτισαν» σιγά σιγά διαφορά τριών, τεσσάρων γκολ , που έφθασε μέχρι και τα πέντε 10-5 και 12-7, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 12-8, με την ΑΕΚ να έχει ισχνή επιθετική παρουσία.

Ο Στάθης Ζαμπούνης με τρία γκολ, ενώ το μεγάλο όπλο, ο Δανός, Λαρς Γιάκομπσεν έμεινε μόνο στο ένα.

Η ΑΕΚ θέλησε να ανοίξει τον ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο, απέναντι στον Ολυμπιακό που επέμενε στο παιχνίδι έξι εναντίον έξι.

Όμως οι παίκτες της «Ένωσης» δεν τα κατάφεραν απέναντι στον ανώτερο Ολυμπιακό.

Μείωσαν στο 14-11 (36:28), όμως ένα σερί 3-0, με δύο γκολ από τον Τζηρά κι ένα από τον Ρέινα, έφεραν το σκορ στο +6 (17-11, 44’), την ίδια ώρα που ο 40άχρονος Κώστας Τσιλιμπάρης είχε κατεβάσει «ρολά» κάτω από την «ερυθρόλευκη» εστία.

Ακόμα κι όταν ο Ολυμπιακός υποχρεώθηκε στο 45’ να παίξει για λίγο με τέσσερις παίκτες γηπέδου, η ΑΕΚ δεν ήταν ικανή να ροκανίσει το σκορ.

Στα τελευταία 15 λεπτά και με το σκορ στο 17-12 οι παίκτες του Ολυμπιακού περισσότερο έπαιξαν με τον χρόνο, ο Κώστας Τσιλιμπάρης χρεώθηκε με δίλεπτη στο 48:42), με τους διαιτητές να κρίνουν προσβλητικό τον τρόπο πανηγυρισμού κι ενώ είχε μπλοκάρει την μπάλα σε σουτ του Γιάκομπσεν.

H ΑΕΚ όχι μόνο δεν εκμεταλλευόταν τα αλλεπάλληλα αριθμητικά πλεονεκτήματα, αλλά έβλεπε τον Ολυμπιακό να φθάνει και πάλι στο +5 18-13 (50’).

Ο Ιγκόρ Άρτσιτς αντικατέστησε επάξια τον Τσιλιμπάρη, ο Ρέινα έκανε το 19-13, ο Τσίλης το 20-13 (53:10), με την ΑΕΚ να πετά «λευκή» πετσέτα.

O Δημήτρης Τζηράς πήρε τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη στον τελικό.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 3-2, 5-3, 7-4, 10-6, 12-8 (ημχ), 13-9, 16-11, 17-12, 18-13, 20-13

Ολυμπιακός (Ζαραβίνας): Κρητικός, Τζηράς 10, Καραμπουρνιώτης 1, Λέμος 2, Μούγιτς, Ρέινα 2, Κανδύλας, Σανίκης 3, Μπούμπαλο, Κόντης, Λιάπης 1, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 2, Χάλαρης, Τσίλης 2.
ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 4, Νικολαϊδης, Συγγάρης, Μπάλαζ, Ραντούλοβιτς, Αλβανός, Μπάγιος 1, Γιάκομπσεν 4, Παπαδιονυσίου 3, Δομπρής, Μυλωνάς 1, Νταρσουλάντ, Αργυρού, Παλεβίτσιους, Βραζάλιτσα.

ΓΑΣ Κιλκίς 1

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός – ΑΕΚ 23-13: Της έκανε πλάκα, σήκωσε το Κύπελλο (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.