ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Ολυμπιακός – ΑΕΚ 23-15: «Ερυθρόλευκος» περίπατος

Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το 1-0 στη σειρά

Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που πήρε – και μάλιστα άνετα – τον πρώτο τελικό της Handball Premier, κερδίζοντας την ΑΕΚ με σκορ 23-15 στου Ρέντη.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ νευρικά, αλλά και επιφυλακτικά το ματς. Είναι χαρακτηριστικό πως το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν 3-2 για την ΑΕΚ, ενώ ακριβώς ίδιο ήταν το σκορ στα… λάθη.

Ο Ολυμπιακός συνήλθε και με ένα σερί πέρασε μπροστά με 6-3. Η Ένωση μπλόκαρε επιθετικά (έπαιξε τον ρόλο της η σφιχτή άμυνα των πρωταθλητών) και από το 10’ ως το 23’ είχε σκοράρει μόνο μια φορά. Η διαφορά ανέβηκε και το ημίχρονο έκλεισε με το «φτωχό» 12-6 υπέρ του Ολυμπιακού.

Η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα είχε πάρει τον δικό της ρυθμό στο παιχνίδι και πήγε χαλαρά το σκορ στο +7 (15-8 στο 37’).

Στο 40’ όμως άναψαν τα αίματα για τα καλά όταν Δομπρής και Τσίλης «αρπάχτηκαν». Αμέσως οι παίκτες των δύο ομάδων μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο μετά το επεισόδιο, ώστε να συγκρατήσουν τους δύο παίκτες. Οι διαιτητές πήγαν στο VAR και έδωσαν από μία δίλεπτη και πέναλτι στον Ολυμπιακό.

Οι δύο ομάδες έχασαν και πάλι τον ρυθμό τους σε εκείνο το σημείο, κάτι που τον Ολυμπιακό ευνοούσε περισσότερο. Είχε εξάλλου διαφορά 6 τερμάτων (16-10), με 20 λεπτά να μένουν. Η ΑΕΚ ήταν όπως και στο κύπελλο, αρκετά νευρική στην επίθεση και δεν μπορούσε να βρει εύκολο γκολ. Το σκορ πήγε στο 18-10, στο 44’ και οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν με τον χρόνο, για να φτάσουν στο 1-0 στην σειρά. Το δεύτερο παιχνίδι της σειράς θα γίνει στο ΟΑΚΑ την Τρίτη (21/5).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΕΚ 23-15

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τσίλης 3, Σανίκης 3, Αραπακόπουλος 2, Λέμος 2, Τζηράς 5, Κανδύλας 1, Λιάπης 1, Μπουμπάλο 4, Ρέινα 1, Κρητικός 1.

ΑΕΚ: Βραζάλιτσα 2, Γιάκομπσεν 2, Δομπρής 2, Αλβανός 2, Παλεβίτσιους 2, Μπάγιος 3, Ζαμπούνης 2.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός – ΑΕΚ 23-15: «Ερυθρόλευκος» περίπατος», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.