ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Ολυμπιακός – ΑΕΚ 23-26: Αγκαλιά με την πρόκριση

Εξαιρετική εμφάνιση από την «Ένωση»

Ολυμπιακός – ΑΕΚ 23-26: Αγκαλιά με την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου χάντμπολ η «Ένωση».

Οι φιλοξενούμενοι καρπώθηκαν την καλή μέρα του Αραμπατζή στον αιφνιδιασμό, φτάνοντας σε σαφές προβάδισμα (15-9).

Οι γηπεδούχοι σημείωσαν τρία διαδοχικά γκολ, ώσπου στο 18ο λεπτό ο Μάριν Μπουνέτα δέχθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα μετά από μαρκάρισμα στον Τσίλη.

Ο Κροάτης ίντερ κινδυνεύει να χάσει τον επαναληπτικό της επόμενης εβδομάδας στο ΟΑΚΑ.

Ο Ολυμπιακός επανήλθε δυναμικά στο β’ ημίχρονο, αλλά δεν κατάφερε να ρίξει τη διαφορά κάτω από τα 3 γκολ.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με εξαιρετική παράλληλα εμφάνιση, αναδείχθηκε ο Αραμπατζής με 9 τέρματα, ενώ για τους γηπεδούχους ο Λέμος σημείωσε 5.

Ολυμπιακός – ΑΕΚ: Η κάρτα του αγώνα

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-6, 5-7, 7-10, 9-13, 12-15 (ημχ.) 14-15, 15-19, 18-20, 20-23, 20-23, 23-26

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζαραβίνας): Σπίκιτς, Λέμος 5, Μάλλιος, Τζέριτς 1, Κανδύλας, Σανίκης 3, Μπάγιος 4, Όστοϊτς 2, Δεληχρήστος, Τσιλιμπάρης, Αραπακόπουλος 2, Μιχαηλίδης, Τσίλης 2, Καρβάτσκι 1, Καραμπουρνιώτης, Τζηράς 3.

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής 9, Δομπρής, Μωραϊτης, Ζαμπούνης 1, Νικολαϊδης, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 1, Χιμένεθ 1, Φλορίδο 5, Γιάκομπσεν 5, Παπαδιονυσίου, Άρσιτς, Μπουνέτα, Γιόσμου, Κεδέρης 2, Κριτσιοτόϊου 2.

Διαιτητές: Μπέτμαν-Τζαφερόπουλος,  Δίλεπτα: 5-2, Πέναλτι: 3/4-3/4, Κόκκινη κάρτα: Μπουνέτα 17.36 (επικίνδυνο παιχνίδι)