ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Ολυμπιακός – ΑΕΚ 24-27: «Κιτρινόμαυρο» χρώμα στην κορυφή!

Η «Ενωση» απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής

ΟλυμπιακόςΑΕΚ 24-27: «Κιτρινόμαυρο» το ντέρμπι για τη 10η αγωνιστική της Handball Premier.

H «Ένωση» με περισσότερες επιθετικές λύσεις, κυριάρχησε επί των πρωταθλητών, πέτυχε τη 10η νίκη της και πλέον απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής, υποχρεώνοντας τον μεγάλο αντίπαλό του να χάσει για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα.

Ο Μάριν Μπουνέτα ήταν ένας από τους πολλούς πρωταγωνιστές της ΑΕΚ, όταν από πλευράς γηπεδούχων ο Δημήτρης Τζηράς σημείωσε 13 γκολ, εκ των οποίων τα οκτώ με πέναλτι.

Ο Ολυμπιακός άρχισε καλύτερα τον αγώνα, ο Τζηράς αποτελούσε επιθετική εγγύηση και με το 7ο γκολ από τον διεθνή εξτρέμ, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 9-5 (17:37).

Από εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό και στις δύο πλευρές του γηπέδου.

Ο 38χρονος τερματοφύλακας Μίλαν Κοσάνοβιτς ανέβασε την απόδοσή του κι επιθετικά η ΑΕΚ ήταν «Λερναία Υδρα».

Ο Γιάκομπσεν με δύο σερί γκολ έδωσε το σύνθημα αντεπίθεσης, και ο Μπουνέτα πήρε τη σκυτάλη. Με δύο σερί γκολ από τον Κροάτη η ΑΕΚ έκλεισε το ημίχρονο με επιμέρους 7-1, που μετέτρεψε το 9-5 σε 12-10 για την ΑΕΚ.

Ο ίδιος έφερε την ΑΕΚ στο +3 (13-10), με την έναρξη της επανάληψης, προβάδισμα που διατηρήθηκε σταθερά.

Οι εξάρσεις των γηπεδούχων δεν ήταν αρκετές και τα τέσσερα διαδοχικά γκολ της ΑΕΚ από τους Μυλωνά, Αραμπατζή, Παπαδιονυσίου, Χιμένεθ έκαναν το 23-18 (47’).

Η ΑΕΚ αντέδρασε ψύχραιμα, κράτησε το +5, 26-11 (52:33), φθάνοντας πανάξια στη πιο σημαντική νίκη, που της δίνει προβάδισμα για την κατάληψη της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο.

Άτυχος για μια ακόμα φορά ο Λαρς Γιάκομπσεν, με τον Δανό ίντερ της ΑΕΚ να χτυπά στο δεξί γόνατο στο 34’ και να μένει στον πάγκο μέχρι το τέλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζαραβίνας): Τζηράς 13 (8 πέν.), Μάλλιος 1, Λέμος 3, Τσίλης 3, Σανίκης 1, Λιάπης 3

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Κεδέρης 2, Χιμένεθ 5, Φλορίδο 4, Γιάκομπσεν 3, Μπουνέτα 7, Αραμπατζής 2, Μυλωνάς 3, Παπαδιονυσίου 1.

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Η ΑΕΚ επικράτησε του Ολυμπιακού με 27-24 στο Ρέντη για την 10η Αγωνιστική της Handball Premier. #osfp #olympiacos #olympiacossfp #handball #handballpremier

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Olympiacos Piraeus (@olympiacossfp) στις