ΧΑΝΤΜΠΟΛ

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 30-31: Στον τελικό η Ένωση!

Μεγάλη νίκη στη Νεάπολη στην παράταση και πρόκριση στους τελικούς της Handball Premier

Μετά από ένα ακόμη μεγάλο ματς, η ΑΕΚ κέρδισε τον ΠΑΟΚ στην Θεσσαλονίκη, όπως ακριβώς και στο ΟΑΚΑ.

Με νίκη στην παράταση δηλαδή. Επικράτησε με 31-30 και με 2-0 νίκες, προκρίθηκε στους τελικούς της Handball Premier, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό με μειονέκτημα έδρας.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα το ματς και προηγήθηκε με 10-6 στο 22’ του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ όμως με ένα μικρό σερί, μείωσε σε 11-10 στη λήξη του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ, ως το τελευταίο πεντάλεπτο.

Στο 56’ ο ΠΑΟΚ δέχτηκε δίλεπτη και ο Μπάγιος στην επόμενη φάση, έβαλε μπροστά την ΑΕΚ (24-25).

Ακολούθησε μια άστοχη επίθεση και ένα λάθος από τον ΠΑΟΚ, με την Ένωση να έχει επίθεση στο 59’. Ο Αλβανός σκόραρε και έφερε ο σκορ στο 24-26, 50 δευτερόλεπτα πριν το τέλος!

Το γρήγορο γκολ ήρθε για τον ΠΑΟΚ που μείωσε στα 59:30 και απλά χρειαζόταν να παίξει άμυνα.

Όχι μόνο τα κατάφερε, αλλά σκόραρε στα 59:58 με τον Αποστόλου, πηγαίνοντας το ματς στην παράταση (26-26)!

Εκεί ο Αλβανός (εξαιρετικός στο δεύτερο ημίχρονο) και ο Γιάκομπσεν έδωσαν ξανά γρήγορο προβάδισμα δύο τερμάτων στην ΑΕΚ, αλλά το έχασε και πάλι. Ο Αλβανός όμως με ένα τρομερό γκολ έδωσε προβάδισμα στην ανάπαυλα για την ομάδα του.

Στο δεύτερο πεντάλεπτο οι δύο ομάδες είχαν κακές επιλογές επιθετικά.

Ο Γραμματικός στην επίθεση ρίσκαρε και ο Μυλωνάς τον δικαίωσε, κάνοντας το 28-30, ένα λεπτό πριν τη λήξη. Ο ΠΑΟΚ μείωσε με πέναλτι στα 44 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, με την Ένωση να πηγαίνει σε μια τελευταία δική της επίθεση.

Ο Μυλωνάς σκόραρε στα 18 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και έδωσε στην ομάδα του την πρόκριση στον τελικό του πρωταθλήματος, όπου θα βρει τον Ολυμπιακό.

ΠΑΟΚ: Κωστακίδης 5, Κοκώνης 6, Αραμπατζής 1, Τσεσμετζίδης 9, Μαστορογιάννης 4, Γιόσμου 3, Ελοζιέουα 1, Αποστόλου 1.

ΑΕΚ: Γιάκομπσεν 4, Παλεβίτσιους 6, Παπαδιονυσίου 1, Μυλωνάς 5, Ζαμπούνης 3, Αλβανός 8, Βραζάλιτσα 2, Μπάγιος 2.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 30-31: Στον τελικό η Ένωση!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.