ΧΑΝΤΜΠΟΛ

ΠΑΟΚ χάντμπολ: Αγκαλιά με την πρόκριση

Τα κορίτσια του «δικεφάλου» επικράτησαν 32-25 της Μουράτπασα

ΠΑΟΚ χάντμπολ: Αγκαλιά με την πρόκριση στην επόμενη φάση του EHF Cup Γυναικών.

Οι νταμπλούχες Ελλάδας επικράτησαν 32-25 της Μουράτπασα στο Φιλίππειο Γυμναστήριο.

Χατζηπαρασίδου, Γκάτζιου και Φερφόλια συνέβαλαν στο γρήγορο προβάδισμα ασφαλείας για τον ΠΑΟΚ.

Η Χατζηπαραρίδου ήταν σχεδόν αλάνθαστη από τα επτά μέτρα, ενώ οι γηπεδούχοι έβρισκαν εύκολα λύσεις στην επίθεση απέναντι στην τουρκική ομάδα.

Μάλιστα, η διαφορά έφτασε μέχρι και τα 9 γκολ στο 24ο λεπτό, το 27ο και στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο β’ μέρος ο ΠΑΟΚ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, με συνέπεια στα πρώτα δέκα λεπτά η διαφορά να μην πέσει κάτω από τα 9 γκολ.

Το τελικό αποτέλεσμα βρήκε τον σύλλογο της Θεσσαλονίκης νικητή με ένα σημαντικό προβάδισμα..

Κορυφαίες για τον ΠΑΟΚ ήταν η Γκάτζιου με 9 και η Χατζηπαρασίδου με 13 γκολ.

Το επόμενο ραντεβού μεταξύ των δύο ομάδων έχει οριστεί για την Κυριακή (15/9) στις 15:00 στο ίδιο κλειστό.

Τα πεντάλεπτα: 4-1, 6-4, 10-5, 13-6, 16-7, 19-10 (ημχ.) 21-13, 25-19, 26-18, 28-22, 29-25, 32-25

ΠΑΟΚ (Δημήτρης Πελεκίδης): Χατζηπαρασίδου 14, Καμπόιμ, Φερφόλια 2, Γκάτζιου 8, Κωστοπούλου, Κρίτζαλη, Ματαρώνα, Μεντεσίδου, Μούρνου 2, Νούσια, Νίκολιτς 3, Παναγιωτίδου, Σαμολαδά, Τσικνάκη, Βαφειάδου, Ζυγούρα 3.

ΜΟΥΡΑΤΠΑΣΑ: Ακαλίν 4, Μπεϊτεκίν, Μποζντογκάν 3, Μποζιούρτ, Ντιντς, Ντουρντού, Γκράοβατς, Μπινμπογκά, Κιλίτς 5, Σαρίκαγια 8, Σορμάζ 1, Τοπράκ 4, Τουρκιλμάζ.

Διαιτητές: Αντάσεφ-Μουσάτοφ (Ρωσία), Delegate: Μπάσεφ (Βουλγαρία), Δίλεπτα: 2-4, Πέναλτι: 9/11-0/0

ΠΑΟΚ χάντμπολ: Όλες οι ειδήσεις

Aκολουθήστε το Sportime στο Instagram

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ χάντμπολ: Αγκαλιά με την πρόκριση», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.