ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Τεράστια ΑΕΚ, στα ημιτελικά του Τσάλεντζ Καπ!

Ο «δικέφαλος» κέρδισε και μέσα στην έδρα της Μπέρχεμ με 32-18

Τεράστια εμφάνιση έκανε η ΑΕΚ μέσα στο Λουξεμβούργο επί της Μπέρχεμ, όπου όχι μόνο υπερασπίστηκε το υπέρ της 32-25 του πρώτου αγώνα στο ΟΑΚΑ, αλλά κέρδισε με επιβλητικό τρόπο και σ’ αυτό το ματς (32-18) παίρνοντας τη πρόκριση για τα ημιτελικά του Τσάλεντζ Καπ!

Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού από το πρώτο λεπτό του αγώνα πήρε προβάδισμα στο σκορ και όχι μόνο δεν απειλήθηκε, αλλά όσο περνούσε η ώρα, τόσο ανέβαζε την απόδοσή της. Έκλεισε το ημίχρονο με το σκορ υπέρ της στο 15-8 και το δεύτερο ημίχρονο ήταν τυπική διαδικασία.

Οι παίκτες του «δικεφάλου» έκαναν πάρτι και στο δεύτερο ημίχρονο, φτάνοντας τη διαφορά στο τέλος του αγώνα στο +14 και πλέον περιμένει στα ημιτελικά την Πορτογαλική Μαδέιρα, η οποία με το υπέρ της 28-21 επί της Δυναμό Βίκτορ, θα βρεθεί στον δρόμο της ΑΕΚ.

Ο πρώτος αγώνας θα γίνει στη Πορτογαλία στις 21 ή 22 Απριλίου και μία εβδομάδα μετά η ρεβάνς στο ΟΑΚΑ.

ΜΠΕΡΧΕΜ: Λισκάι, Ρέντινγκ, Καρπ, Γκούντεν 2, Στάιν 4, Πιέτρασικ 1, Βέγερ 2, Α. Μπιελ, Μορέιρα, Αλμέιδα, Γκεμάρε 3, Στούπαρ 3, Γκέρμπερ 1, Μπρίτνερ, Σμαλ, Λ. Μπιελ 2.

ΑΕΚ: Χρ. Νικολαΐδης, Τσικογιαννόπουλος 1, Πέρρος 3, Γεωργιάδης 1, Χόγκας 4, Ζαμπούνης 3, Π. Νικολαΐδης 4, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας, Λόκεν 6, Δομπρής 3, Βαμβακάς 1, Αργυρού 1, Βραζάλιτσα 5, Μυλωνάς.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Τεράστια ΑΕΚ, στα ημιτελικά του Τσάλεντζ Καπ!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.