ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Τεράστιος Ολυμπιακός και… πέμπτος τελικός!

Οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν με 22-21 στο ΟΑΚΑ την ΑΕΚ και ο τίτλος θα κριθεί στου Ρέντη

Σπουδαία και δίκαιη νίκη πήρε ο Ολυμπιακός επί της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ με 22-21 και ισοφάρισε σε 2-2 την σειρά των τελικών της Handball Premier! Οι παίκτες του Γιώργου Ζαραβίνα δεν έχασαν το προβάδισμα ούτε μια στιγμή στο ματς και ισοφάρισαν την σειρά, με τον τίτλο πλέον να κρίνεται την Τετάρτη (6/6) στου Ρέντη!

Ο Ολυμπιακός είχε τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο. Από νωρίς πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων χάρη σε γκολ των Τζηρά και Σανίκη και το διεύρυνε μάλιστα σε 1-5, στο 10’. Η ομάδα της ΑΕΚ είχε σοβαρά προβλήματα στην επίθεση, αλλά σταδιακά βρήκε λύσεις με τον Δομπρή και τον Λόκκεν, κυρίως στη κόντρα.

Ωστόσο, από την μία τα γκολ του Τζηρά (5 στο ημίχρονο) και οι αποκρούσεις του Τσιλιμπάρη, κράτησαν τον Ολυμπιακό μπροστά σκορ. Κρίσιμο σημείο το τελευταίο δίλεπτο όπου ο Χόγκας έχασε δύο τεράστιες ευκαιρίες για την ΑΕΚ, μία με πέναλτι (δοκάρι) και μία σε κόντρα επίθεση όπου ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού τον νίκησε σε τετ α τετ, με το σκορ να μένει στο +3 για τους φιλοξενούμενους (8-11).

Στην επανάληψη η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά και με αιχμή του δόρατος τον Αργυρού που σκόραρε τέσσερα γκολ στα πρώτα δέκα λεπτά, έφτασε στην ισοφάρισε σε 14-14!

Ο «δικέφαλος» ισοφάρισε άλλη μια φορά στο 15-15, αλλά αυτή ήταν και η τελευταία. Στούμπης και Λιάπης έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στον Ολυμπιακό και ο Στούμπης με ένα γκολ ακόμη λίγο μετά, έφτασε το σκορ στο 17-20 υπέρ του Ολυμπιακού. Στην επόμενη φάση ήρθε και η αποβολή στον πάγκο της ΑΕΚ που διαμαρτυρήθηκε έντονα για παράβαση που δόθηκε στον Βραζάλιτσα, με τον Ολυμπιακό να κάνει σωστή διαχείριση και να σκοράρει με τον Λιάπη σε 19-22, έχοντας και παίκτη παραπάνω, μόλις δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Χρόνος δεν υπήρχε για την ΑΕΚ που απλά μείωσε στη λήξη σε 21-22 και πλέον πάει στου Ρέντη με την πλάτη στον τοίχο καθώς έχασε το πλεονέκτημα που είχε με 2-0 στις νίκες και τον Ολυμπιακό να είναι μια ανάσα από μια εντυπωσιακή ανατροπή στην σειρά.

Οι σκόρερ:

ΑΕΚ: Αργυρού 9, Δομπρής 4, Λόκκεν 3, Ζαμπούνης 3, Βραζάλιτσα 1, Μυλωνάς 1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζηράς 6, Σανίκης 5, Κανδυλάς 5, Στούμπης 2, Λιάπης 2, Καραμπουρνιώτης 1, Αλβανός 1.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Τεράστιος Ολυμπιακός και… πέμπτος τελικός!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.