ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Βαριά ήττα για την ΑΕΚ στην Ρουμανία

Ηττήθηκε με 33-22 από την Ποτάισα Τούρντα στον πρώτο τελικό του Τσάλεντζ Καπ

Ένα θαύμα θα χρειαστεί η ΑΕΚ στην ρεβάνς του ΟΑΚΑ το Σάββατο (20/5), καθώς γνώρισε βαριά ήττα στην Ρουμανία από την Ποτάισα Τούρντα (33-22) στον πρώτο τελικό του Τσάλεντζ Καπ.

Οι Ρουμάνοι ήταν το ξεκάθαρο φαβορί του ζευγαριού πριν καν ξεκινήσει ο αγώνας και το απέδειξαν στο δεύτερο ημίχρονο, έστω και αν πήραν μερικά σφυρίγματα. Δυνατά και ψηλά κορμιά, που έπαιζαν σκληρό παιχνίδι, οι παίκτες της Τούρντα στο δεύτερο ημίχρονο έκαναν επίδειξη δύναμης και παρά το 14-11 του ημιχρόνου που άφηνε περιθώρια για αισιοδοξία, στο δεύτερο τα πάντα έγιναν ξεκάθαρα στο πρώτο δεκάλεπτο.

Εκεί οι Ρουμάνοι μπήκαν με άγριες διαθέσεις. Πριν καλά καλά καταλάβει η ΑΕΚ τι συμβαίνει, το σκορ σε πέντε λεπτά έφτασε το 19-12 με την Τούρντα να χτυπάει στην κόντρα, στοιχείο που ήλπιζαν οι παίκτες του Νίκου Γραμματικού πως θα έκαναν στο ματς.

Η ΑΕΚ έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο, με το σκορ να φτάνει αρχικά στο 22-13 και στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου στο 25-15, σε ένα εφιαλτικό δεύτερο ημίχρονο. Πλέον η ΑΕΚ καλείται να κάνει την υπέρβαση της… ιστορίας της, απέναντι σε μια ομάδα που έχει μεγάλο μπάτζετ, εξαιρετικούς παίκτες και πέρυσι ήταν και πάλι στον τελικό της διοργάνωσης, όπου έχασε από την Σπόρτινγκ Λισαβόνας.

ΠΟΤΑΪΣΑ ΤΟΥΡΝΤΑ: Σίντεκ 7, Ταλμάιερ 2, Ζακασιούριν 2, Ασολτανέι 7, Ιάνκου 1, Αντομνικάι 1, Σάβιτς 1, Ζόκε 4, Γκίτα 7, Ιγκνάτ 1.

ΑΕΚ: Μυλωνάς 7, Πέρρος 1, Γεωργιάδης 3, Χόγκας 4, Ζαμπούνης 2, Νικολαΐδης Π. 1, Λόκκεν 1, Δόμπρης 1, Βραζάλιτσα 2.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Βαριά ήττα για την ΑΕΚ στην Ρουμανία», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.