FORMULA 1

Formula 1: Ο Χάμιλτον νικητής στο πρώτο γκραν πρι της χρονιάς στο Μπαχρέιν

H Formula 1 επέστρεψε στη δράση και την Κυριακή (28/3) νικητής στο πρώτο γκραν πρι για τη φετινή σεζόν ήταν, ποιος άλλος, ο Λιούις Χάμιλτον.

Ο Βρετανός παγκόσμιος πρωταθλητής πήρε την πρώτη καρό σημαία της χρονιάς στο Μπαχρέιν, αν και είχε έντονο ανταγωνισμό με τον Μαξ Φερστάπεν, για να εκμεταλλευθεί το ότι ο πιλότος της Red Bull βγήκε προσωρινά εκτός πίστας λίγους γύρους πριν το φινάλε, τον προσπέρασε και τερμάτισε πρώτος με τη Mercedes του.

Aν κάποιος αναζητήσει τον οδηγό του αγώνα, τότε αυτός δεν μπορεί να είναι άλλος από τον Σέρχιο Πέρεζ. Ο Μεξικάνος της Red Bull ξεκίνησε από το pit lane αλλά κατάφερε να τερματίσει 5ος.

Η απογοήτευση ήρθε από τον Σεμπάστιαν Φέτελ. Ο τέσσερις φορές παγκόσμιος πρωταθλητής ξεκίνησε από την 20η θέση και τερμάτισε 15ος. Το άσχημο είναι πως σε καμία περίπτωση δεν θύμισε τον πάλε ποτέ παγκόσμιο πρωταθλητή.

Συναρπαστικός ήταν ο αγώνας στους τελευταίους γύρους. Ο Φερστάπεν «κυνηγούσε» τον Χάμιλτον και ο τελευταίος έκανε ότι μπορούσε για να κρατηθεί στην πρώτη θέση. Η διαφορά των δύο στον 48ο γύρο ήταν κάτω από τα 2,5 δευτερόλεπτα.

Τρίτος ήταν με την έτερη Μercedes o Mπότας και τη βαθμολογούμενη πρώτη δεκάδα συμπλήρωσαν οι Νόρις (ΜcLaren), Πέρεθ (Red Bull), Λεκλέρκ (Ferrari), Ρικιάρντο (ΜcLaren), Σάινθ (Ferrari), Τσουνόντα (AlphaTauri) και Στρολ (Aston Martin).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Formula 1: Ο Χάμιλτον νικητής στο πρώτο γκραν πρι της χρονιάς στο Μπαχρέιν», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.