ΣΠΟΡ

Κατερίνα Στεφανίδη: Άνετα πρώτη στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα (vids)

Έδωσε 12 βαθμούς στη χώρα μας στην προσπάθεια που κάνει για να μείνει στη Super League

Η Κατερίνα Στεφανίδη δεν δυσκολεύτηκε στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ομάδων στίβου στο Μπίντγκοζ της Πολωνίας και κατέκτησε την πρώτη θέση στον τελικό του επί κοντώ.

Η «Μεγάλη Αικατερίνη» του ελληνικού στίβου με καλύτερη προσπάθεια στα 4,70μ. πήρε μια άνετη πρωτιά, δίνοντας 12 βαθμούς στη χώρα μας στην προσπάθεια που κάνει για να μείνει στη Super League.

Αρχικά, η Στεφανίδη άφησε διαδοχικά τα 4,06μ., 4,21μ., 4,36μ. και 4,46μ. και έκανε την πρώτη της προσπάθεια στα 4,56μ. που πέρασε πολύ εύκολα.

Στην συνέχεια άφησε και πάλι 4,61μ. και πέρασε με την τρίτη τα 4,70μ.

Στα 4,80μ. είχε τρεις άκυρες προσπάθειες, ολοκληρώνοντας τον αγώνα της ως νικήτρια.

Στη δεύτερη θέση με καλύτερο άλμα στα 4,56μ. που είναι και φετινό της ρεκόρ ήταν η Μαρίνα Κιλίπκο από την Ουκρανία, αφήνοντας τρίτη την Αντζέλικα Μπένγκτσον από τη Σουηδία με 4,46μ.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Τεντόγλου: Πρώτος στο μήκος με ρεκόρ σταδίου (vid)

Κατερίνα Στεφανίδη: Το πρώτο άλμα

Στη σφυροβολία, την τρίτη θέση κατέκτησε ο Μιχάλης Αναστασάκης και έδωσε 10 βαθμούς στο ελληνικό σύνολο.

Ο 24χρονος πρωταθλητής είχε καλύτερη προσπάθεια στα 75.77, ενώ είχε προηγηθεί βολή στα 74.34 και ακολούθησαν δύο άκυρες.

Στο άλμα εις ύψος ο Κώστας Μπανιώτης κατέλαβε την όγδοη θέση, σταματώντας στα 2.12 και κατέκτησε πέντε βαθμούς.

Η Ραφαέλα Σπανουδάκη στάθηκε άτυχη στον τελικό των 100μ, καθώς λόγω λάθους των κριτών στην εκκίνηση, η ελληνίδα πρωταθλήτρια έτρεξε το μεγαλύτερο μέρος της κούρσας πριν κριθεί άκυρη.

Στη δεύτερη εκκίνηση και εμφανώς επηρεασμένη έμεινε στην έβδομη θέση τερματίζοντας σε 11.84, αρκετά μακριά από τον καλό της εαυτό.

Κάντε Follow το Sportime στο Instagram και Like στη σελίδα του Sportime στο Facebook.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Κατερίνα Στεφανίδη: Άνετα πρώτη στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.