menu

Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Το πρόγραμμα των Ελλήνων αθλητών για την Τετάρτη 28/7

Στέλιος Ανδρικάκης
Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Το πρόγραμμα των Ελλήνων αθλητών για την Τετάρτη (28/7)

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες του Τόκιο συνεχίζονται με αμείωτο ρυθμό και οι ελληνικές συμμετοχές δεν πάνε πίσω, καθώς στην πέμπτη μέρα των αγώνων, το μενού είναι… γαλανόλευκο.

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες του Τόκιο συνεχίζονται με αμείωτο ρυθμό και οι ελληνικές συμμετοχές δεν πάνε πίσω, καθώς στην πέμπτη μέρα των αγώνων, το μενού είναι… γαλανόλευκο.

Αρχικά είδαμε την Ελισάβτε Τελτσίδου να κάνει εξαιρετική εμφάνιση στο Τζούντο και να παίρνει την πρόκριση στα προημιτελικά και έπειτα ακολουθούν οι ιστιοπλόοι Μιτάκης, Κοκκαλάνης και Δίβαρη που συνεχίζουν τον αγώνα τους.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει και Ολυμπιονίκες. Το πλήρωμα των 470 στους άνδρες, Παύλος Καγιαλής και Παναγιώτης Μάντης και στις γυναίκες η Αιμιλία Τσουλφά με τη νεαρή Αριαδνη Σπανάκη θα αγωνιστούν για πρώτη φορά στις 8:35.

Φυσικά έχουμε και τη διπλή δοκιμασία για τον Στέφανο Τσιτσιπά, που θα αντιμετωπίσει τον Ούγκο Ουμπέρ στον τρίτο γύρο του απλού, ενώ στις 11:00 θα επιστρέψει στο κορτ μαζί με τη Μαρία Σάκκαρη για τον αγώνα του διπλού.

Το πρόγραμμα ολοκληρώνεται με τον αγώνα του Ανδρέα Βαζαίου και του Απόστολου Παπαστάμου στα 200μ. μικτή ατομική.

Αναλυτικά, το πρόγραμμα:

05:42 Τζούντο (προκριματικά)
Ελισάβετ Τελτσίδου ΕΡΤ2
Αν προκριθεί:
06:38 φάση των «16», 07:34 Προημιτελικά, 11:00 Ρεπεσάζ, 11:17 ημιτελικά, 12:08 Αγώνες για το χάλκινο μετάλλιο, 12:28 τελικός

06:05 Ιστιοπλοΐα
Γιάννης Μιτάκης (Race 3), Βύρων Κοκκαλάνης (Race 7), Κατερίνα Δίβαρη (Race 7) ΕΡΤ1

06:20 Κωπηλασία (ημιτελικά)
Μαρία Κυρίδου-Χριστίνα Μπούρμπου ΕΡΤ1

06:50 Ιστιοπλοΐα
Βύρων Κοκκαλάνης (Race 8)

07:00 Τένις
Στέφανος Τσιτσιπάς-Ούγκο Ουμπέρ ΕΡΤ1

7:00 Ιστιοπλοΐα
Κατερίνα Δίβαρη (Race 8)

7:15 Ιστιοπλοΐα
Γιάννης Μιτάκης (Race 4)

7:40 Ιστιοπλοΐα
Βύρων Κοκκαλάνης (Race 9)

7:50 Ιστιοπλοΐα
Κατερίνα Δίβαρη (Race 9)

8:35 Ιστιοπλοΐα
Παναγιώτης Μάντης, Παύλος Καγιαλής (Race 1) Αριάδνη Σπανάκη, Τσουλφά Αιμιλία (Race 1)

9:45 Ιστιοπλοΐα
Παναγιώτης Μάντης, Παύλος Καγιαλής (Race 2)

10:45 Ιστιοπλοΐα
Αριάδνη Σπανάκη, Τσουλφά Αιμιλία (Race 2)

11:00 Τένις
Ελλάδα-Καναδάς (Σάκκαρη/Τσιτσιπάς στο διπλό)

14:00 Κολύμβηση
Ανδρέας Βαζαίος, Απόστολος Παπαστάμος (200μ. Μικτή ατομική) EΡΤ3

Διαβάστε επίσης:

Αθλητικές μεταδόσεις για την Τετάρτη 28 Ιουλίου!

Νέφτσι Μπακού – Ολυμπιακός: To κανάλι του σπουδαίου αγώνα

Αρναούτογλου Καιρός: Επιτέλους ένα θετικό στον ορίζοντα – Πότε θα υποχωρήσει ο ακραίος καύσωνας

Δημοφιλη Αρθρα