menu

Sportime.gr

Ολυμπιακοί Αγώνες Τόκιο 2020: Οι Ελληνικές συμμετοχές την Κυριακή 25/7

Ξεχωρίζουν οι συμμετοχές των Τσιτσιπά, Κορακάκη και Εθνικής ομάδας πόλο.

Ολυμπιακοί Αγώνες Τόκιο 2020: Μεγάλη συμμετοχή Ελλήνων αθλητών έχουμε την Κυριακή (25/7) στους Ολυμπιακούς Αγώνες που βρίσκονται σε εξέλιξη στην Ιαπωνία.

Ολυμπιακοί Αγώνες Τόκιο 2020:  Συγκεκριμένα δεκατέσσερις Έλληνες αθλητές και αθλήτριες σε 13 αγωνίσματα εφτά ατομικών αθλημάτων, συν την εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης ανδρών, θα κάνουν σήμερα (Κυριακή 25/7) την προσπάθειά τους στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Ιαπωνίας.

Ξεχωρίζει η συμμετοχή της Εθνικής ομάδας πόλο ανδρών που μετρά την 16η ολυμπιακή της συμμετοχή κόντρα στην Ουγγαρία (05:30) των εννέα χρυσών μεταλλίων στους Αγώνες.

Επίσης αναφορά αξίζει και η προσπάθεια που θα κάνει η Άννα Κορακάκη στο αεροβόλο πιστόλι 10μ. (στις 11:15), αγώνισμα στο οποίο κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ντε Τζανέιρο.

Φυσικά σήμερα (25/7) στη μάχη των Ολυμπιακών Αγώνων μπαίνει και ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Ο φιναλίστ του τελευταίου Roland Garros θα αντιμετωπίζει τον Γερμανό, Φίλιπ Κολσράιμπερ για τον α’ γύρο του απλού ανδρών στο τένις. Η αναμέτρηση αυτή είναι το 4η στη σειρά στο πρόγραμμα στο κεντρικό κορτ και αναμένεται να αρχίσει μετά τις 10:30.

Από εκει και πέρα Έλληνες κι Ελληνίδες οι οποίοι την Κυριακή (25/7) θα συνεχίσουν συνεχίζουν την προσπάθειά τους, όπως στην κολύμβηση (Ντουντουνάκη), στην κωπηλασία την ιστιοπλοΐα, και το πινγκ πονγκ (Γκιώνης).

Ολυμπιακοί Αγώνες Τόκιο 2020: Δείτε παρακάτω αναλυτικά τις συμμετοχές των Ελλήνων αθλητών για την Κυριακή 25/7

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Tokyo Aquatics Centre

-100μ. πεταλούδα γυναικών: Ημιτελικοί – Άννα Ντουντουνάκη

Διάρκεια αγώνων: 04:40 – 04:52  ΕΡΤ3, Eurosport1

-100μ. ύπτιο ανδρών: Προκριματικές σειρές – Απόστολος Χρήστου EΡΤ3, Eurosport1
Διάρκεια αγώνων: 14:03 – 14:06  EΡΤ3, Eurosport1

-4Χ100μ. ελεύθερο ανδρών: Προκριματικές σειρές – Συμμετοχή εθνικής ομάδας
Διάρκεια αγώνων: 14:30 – 14:35

ΤΕΝΙΣ
-Ariake Tennis Centre Court (05:00):
Πρώτος γύρος μονό ανδρών: Στέφανος Τσιτσιπάς – Φίλιπ Κολσράιμπερ (Γερμανία) ΕΡΤ 1

ΠΟΛΟ ΑΝΔΡΩΝ
Tatsumi Water Polo Centre
Αγώνας ομίλου (05:30): Ουγγαρία – Ελλάδα ΕΡΤ 1

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ
Asaka Shooting – 10m Range
-10μ. αεροβόλο πιστόλι γυναικών (03:00): Προκριματικός – Άννα Κορακάκη

Asaka Shooting-Shotgun Range
-Σκητ ανδρών (04:00): Προκριματικός – Πρώτη ημέρα – Νίκος Μαυρομάτης

Asaka Shooting – Final Hall
-10μ. αεροβόλο πιστόλι γυναικών (05:15): Τελικός – Άννα Κορακάκη (εφόσον προκριθεί)

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ
Enoshima
RS:X Ανδρών: Ιστιοδρομίες 1-3 (06:05) – Βύρωνας Κοκκαλάνης (1η ιστιοδρομία)

Kamakura
Laser Radial Γυναικών: Ιστιοδρομίες 1-2 (06:05)- Βασιλεία Καραχάλιου (1η ιστιοδρομία)

Enoshima
RS:X Γυναικών: Ιστιοδρομίες 1-3 (09:05) – Κατερίνα Δίβαρη (1η ιστιοδρομία)

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ
Sea Forest Waterway
Δίκωπος γυναικών: Ρεπεσάζ (03:50) – Χριστίνα Μπούρμπου – Μαρία Κυρίδου ΕΡΤ1, Eurosport1
Sea Forest Waterway
Μονό σκιφ γυναικών: Προημιτελικοί, 3η σειρά (05:20) – Αννέτα Κυρίδου ΕΡΤ1
Sea Forest Waterway
Μονό σκιφ ανδρών: Προημιτελικοί, 1η σειρά (05:40) – Στέφανος Ντούσκος ΕΡΤ1

ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ
Makuhari Messe Hall A
Γυναίκες κατηγορία -57 kg: Γύρος των 16 (04:56) – Φένια Τζέλη εναντίον της Τατιάνα Μίνινα (Ρωσία) ΕΡΤ2
Γυναίκες κατηγορία -57 kg: Προημιτελικά (08:12-09:36) – Φένια Τζέλη (εφόσον προκριθεί)
Γυναίκες κατηγορία -57 kg: Ημιτελικά (10:04-10:32) – Φένια Τζέλη (εφόσον προκριθεί)
Γυναίκες κατηγορία -57 kg: Αγώνες χάλκινου μεταλλίου (14:30-15:00) – Φένια Τζέλη (εφόσον προκριθεί)
Γυναίκες κατηγορία -57 kg: Αγώνας χρυσού μεταλλίου (15:30)- Φένια Τζέλη (εφόσον προκριθεί)

ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ
Tokyo Metropolitan Gym Table 3
Μονό ανδρών: Δεύτερος γύρος (08:45) – Παναγιώτης Γκιώνης εναντίον του Αχμέντ Σαλέχ (Αίγυπτος) ΕΡΤ 2

Οι τηλεοπτικές μεταδόσεις της ΕΡΤ (Κυριακή 25/7)

ΕΡΤ 1
01:00-03:00 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ “ΤΟΚΙΟ 2020” – ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ
03:00-04:15 SKATEBOARDO – ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΑΝΔΡΩΝ (Ζ)
04:15-05:15 TAEKWONDO – 57k (Γ)
05:30-07:00 ΠΟΛΟ ΑΝΔΡΩΝ “ΟΥΓΓΑΡΙΑ-ΕΛΛΑΔΑ”
07:00-10:00 “ΑΘΗΝΑ-ΤΟΚΙΟ”
10:00-11:30 ΤΕΝΙΣ – Α’ ΓΥΡΟΣ “ΜΑΡΕΪ-ΑΛΙΑΣΙΜ”
11:30-14:00 ΤΕΝΙΣ “ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ-ΚΟΛΣΡΑΪΜΠΕΡ”
14:00-15:00 ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ
16:00-17:00 ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ – 10Μ ΑΕΡΟΒΟΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ – ΤΕΛΙΚΟΣ (Ε)
22:00-24:00 ΤΕΝΝΙΣ: “ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ – ΚΟΛΣΡΑΪΜΠΕΡ” (Ε)

ΕΡΤ 2
03:00-05:15 ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ – 3η μέρα
05:15-06:20 ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ – 10Μ ΑΕΡΟΒΟΛΟ ΠΙΣΤΟΛΙ ΓΥΝΑΙΚΩΝ – ΤΕΛΙΚΟΣ &
ΖΑΠΙΝΓΚ
05:40-05:50 ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ – Ημιτελικός
6:20 7:30 SKATEBOARD ΤΕΛΙΚΟΣ
7:30 8:00 TAEKWONDO 57kg. ΓΥΝ. ΠΡΟΗΜ.
10:30 11:45 ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ 61kg. ΑΝΔΡΩΝ
11:45 13:00 ΤΖΟΥΝΤΟ 52kg. ΓΥΝ. 66 kg. ΑΝΔ.
13:00 14:00 TAEKWONDO 57kg. ΓΥΝ. ΡΕΠΕΣΑΖ
14:00 15:45 ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ 67kg. ΑΝΔΡΩΝ
15:45 16:30 TAEKWONDO 57kg. ΓΥΝ. ΤΕΛΙΚΟΙ
16:30 17:00 ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ

ΕΡΤ 3
4:30 6:30 ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ 2Η ΜΕΡΑ ΤΕΛΙΚΟΙ
6:30 7:40 ΜΠΑΣΚΕΤ 3Χ3 ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΙ
7:40 9:40 ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΕΡΜΑΝΙΑ – ΙΤΑΛΙΑ
9:40 10:30 BEACH ΒΟΛΕΙ
10:30 12:30 ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΑΙΓΥΠΤΟΣ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
12:30 13:00 BASKET 3X3
13:00 15:00 ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ ΠΡΟΚΡΙΜ. 2η μέρα
15:00 17:00 ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΑΛΛΙΑ – ΗΠΑ
21:00 2:00 ΕΚΠΟΜΠΗ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2020

ΕΡΤ SPORTS
4:00 7:30 ΕΝΟΡΓΑΝΗ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΓΥΝ
7:30 9:00 ΤΑΕΚΒΟΝΤΟ 57KG ΓΥΝΑΙΚΩΝ
9:00 10:00 ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ 3Μ ΣΥΓΓΧΡΟΝ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ
10:00 12:40 ΕΝΟΡΓΑΝΗ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΓΥΝ
14:20 16:00 ΕΝΟΡΓΑΝΗ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΓΥΝ

ΕΡΤ SPORTS 2
5:00 14:00 ΤΕΝΙΣ 1ΟΣ ΓΥΡΟΣ
16:00 16:45 ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ”
16:00-16:45 ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ

Διαβάστε επίσης:

Κορονοϊός: 2.472 τα νέα κρούσματα, 133 οι διασωληνωμένοι

Ο Μονομάχος: Δεν φαντάζεστε πως έχει γίνει ο Ράσελ Κρόου – Καμία σχέση με το παρελθόν

Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Η εκπληκτική προσπάθεια του Πετρούνια που δεν έδειξε η ΕΡΤ 

Sportime Extras