ΣΠΟΡ

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 1-3: Επική ανατροπή και πρόκριση στον τελικό του CEV Challenge Cup

Διαβάστε πώς εξελίχθηκε το ντέρμπι Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: Ανατρέποντας με εντυπωσιακό τρόπο τα εις βάρος της δεδομένα, η ομάδα του Πειραιά επικράτησε 3-1, πήρε το «χρυσό» σετ και προκρίθηκε στον τελικό του CEV Challenge Cup.

Αντίπαλος των «ερυθρόλευκων» στον όγδοο ευρωπαϊκό τελικό της ιστορίας τους στο βόλεϊ θα είναι η Μακάμπι Τελ Αβίβ (διπλός αγώνας).

Υπενθυμίζεται ότι ο Ολυμπιακός προερχόταν από επτά σερί ήττες, όμως, σήμερα ήταν τρομερός.

Ο Παναθηναϊκός, ο οποίος αγωνίστηκε χωρίς τον κόσμο του εξαιτίας όσων συνέβησαν το βράδυ της Τετάρτης, πήρε το πρώτο σετ χάρη στο σπουδαίο σερβίς του Ερνάντεθ στο τέλος.

Στις λεπτομέρειες κρίθηκε το δεύτερο σετ, το οποίο έμελλε να αποδειχθεί και το καθοριστικό, αφού οι γηπεδούχοι έχασαν σετ μπολ και, συνάμα, την ευκαιρία να εξασφαλίσουν την πρόκριση.

Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός ανέτρεψε τα δεδομένα με 25-27 και πήρε την απαιτούμενη ψυχολογία για τη δύσκολη συνέχεια.

Η ομάδα του Πειραιά βελτιώθηκε αισθητά στην υποδοχή, περιόρισε τα χαμένα σερβίς, ήταν εξαιρετικός στην επίθεση και πήρε την πρόκριση.

Το 20-19 μετατράπηκε σε 21-25 στο τρίτο, ενώ το τέταρτο και το «χρυσό» σετ αποδείχθηκαν μονόπλευρα.

Όλοι οι παίκτες του Ολυμπιακού απέδωσαν ιδανικά στα τρία τελευταία σετ και έφτασαν σε μία δίκαιη πρόκριση στο άδειο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε την ώθηση του κόσμου του για λόγους που δεν είναι της παρούσης, δεν κατάφερε να έχει σε πλήρη ετοιμότητα το «βαρύ πυροβολικό» του (Ερνάντεθ) και από τη στιγμή που ο Κόβαρ ήταν κακός, υστέρησε σημαντικά στην επίθεση.

Αντίθετα, ο Ολυμπιακός είδε τους Στερν, Ιντάλγκο και Κουμεντάκη να βελτιώνονται αισθητά μετά τα δύο πρώτα σετ, αν και ο Ντράγκαν Τράβιτσα ήταν εκείνος που προσέφερε τα περισσότερα με το μαεστρικό του παιχνίδι.

Δείτε τα highlights του Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός:

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 1-3: Επική ανατροπή και πρόκριση στον τελικό του CEV Challenge Cup», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.