ΠΟΛΟ

Απόλλωνας Σμύρνης – Εθνικός 9-5: Τρίτος σε ματς «ροντέο»

Κέρδισε το τρίτο εισιτήριο για το Τσάμπιονς Λιγκ στο πόλο ο Απόλλωνας έπειτα από ένα επεισοδιακό ματς

Απόλλωνας Σμύρνης – Εθνικός: Ο Απόλλωνας Σμύρνης κέρδισε τον Εθνικό με 9-5 στον τρίτο και τελευταίο αγώνα της σειράς, για τις θέσεις 3-4 στην Α1 πόλο ανδρών. Έτσι, πήρε το εισιτήριο για τα προκριματικά του επόμενου Τσάμπιονς Λιγκ, έπειτα από ένα επεισοδιακό ματς.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά στο ματς και έκλεισαν την περίοδο με το υπέρ τους 2-0. Το δεύτερο οκτάλεπτο ξεκίνησε με… ακυρωθέν γκολ του Καλαϊτζή, για τον Εθνικό, αλλά σε δεύτερη επίθεση κατάφερε να μειώσει. Ο Παπαλουκάς όμως πήγε τον Απόλλωνα στο ημίχρονο, με το υπέρ του 3-1.

Η ομάδα του Απόλλωνα ξεκίνησε εντυπωσιακά το τρίτο οκτάλεπτο και ξέφυγε με 5-1. Σε εκείνο το σημείο υπήρξε ένταση στις κερκίδες, μεταξύ των οργανωμένων οπαδών των δύο ομάδων και στον περιβάλλοντα χώρο του κολυμβητηρίου. Το παιχνίδι όμως συνεχίστηκε κανονικά.

Στο 6-2 από τον Παπαλουκά, αποβλήθηκε από τον πάγκο του Εθνικού ο Μίσιτς για διαμαρτυρίες και η ομάδα της Ριζούπολης, «κλείδωσε» τη νίκη πριν τελειώσει το τρίτο οκτάλεπτο, με γκολ του ίδιου παίκτη. Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος αποβλήθηκε και ο Κουντουδιός, σε ένα ματς αρκετά επεισοδιακό. Στο 9-3 μάλιστα, ο Φώσκολος επιτέθηκε στον Μοσκόφ και αποβλήθηκε κι αυτός, όπως και ο Μπεριστιάνος που έβρισε τον διαιτητή.

Απόλλωνας Σμύρνης – Εθνικός | Τα οκτάλεπτα: 2-0, 1-1, 4-1, 2-3

ΑΠΟΛΛΩΝ: Παπαγεωργίου 1, Παπαδόπουλος 2, Παπαλουκάς 3, Μοσκόφ 2, Γραμματικός 1.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Καλαϊτζής 1, Παπαδόγκωνας 2, Πρωτοψάλτης 1, Λιαπάκης 1.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Απόλλωνας Σμύρνης – Εθνικός 9-5: Τρίτος σε ματς «ροντέο»», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.