ΠΟΛΟ

«Ερυθρόλευκο» το πρώτο κύπελλο!

Ο Ολυμπιακός κέρδισε 14-11 τη Βουλιαγμένη στον τελικό του πόλο γυναικών

Έπειτα από ένα συγκλονιστικό ματς για τρεις περιόδους, ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη επί της Βουλιαγμένης με 14-11 στον τελικό του κυπέλλου Ελλάδος γυναικών στο Καρπενήσι και έγραψε το όνομά του στην ιστορία, καθώς αυτή ήταν η πρώτη διοργάνωση στην ιστορία.

Η ομάδα της Βουλιαγμένης μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και έπαιξε με μεγάλες επιθέσεις, κρατώντας ένα ελαφρύ προβάδισμα. Οι παίκτριες του Ολυμπιακού αντιμετώπιζαν πολλά προβλήματα επιθετικά και στο τέλος του ημιχρόνου κατάφεραν να ισοφαρίσουν.

Στην τρίτη περίοδο δεν άλλαξαν πολλά. Οι δύο άμυνες είχαν προβλήματα και η μία ομάδα σκόραρε και η άλλη απαντούσε αμέσως. Λίγο πριν το τέλος της περιόδου όμως έγιναν δύο πράγματα που άλλαξαν το ματς. Το ένα ήταν η αποβολή της προπονήτριας της Βουλιαγμένης, Αλεξίας Καμμένου, που διαμαρτυρήθηκε για μια αποβολή παίκτριάς της. Το άλλο ήταν η αλλαγή άμυνας σε ζώνη από την ομάδα του Ολυμπιακού.

Πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με γκολ της Έγκενς λίγο πριν τη λήξη, ενώ στην 4η περίοδο έκαναν ένα σερί 3-0, φτάνοντας το σκορ στο 14-10, με την Βουλιαγμένη να μη μπορεί να βρει λύσεις και απλά να μειώνει σε τρία γκολ λίγο πριν το τέλος.

Έτσι, τα κορίτσια του Ολυμπιακού πήραν τον πρώτο τίτλο της χρονιάς στο πόλο.

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 5-4, 4-3, 3-1

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Έγκενς 4, Αβραμίδου 3, Πλευρίτου Μ. 2, Πλευρίτου Ελ. 2, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Έμμολο 1, Ασημάκη 1.

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ: Χυδηριώτη 3, Ξενάκη 3, Κούλχαας 2, Πάτρα 1, Νίχαους 1.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο ««Ερυθρόλευκο» το πρώτο κύπελλο!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.