ΠΟΛΟ

Εθνική Ανδρών πόλο: Το πάλεψε για ένα ημίχρονο

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έχασε 13-11 από την Κροατία και αποκλείστηκε

Η Εθνική Ανδρών πόλο ήταν πολύ καλή στο πρώτο ημίχρονο, αλλά λύγισε στο δεύτερο από τους Κροάτες και έχασε την πρόκριση στα ημιτελικά του Europa Cup (11-13).

Το παιχνίδι ήταν αρκετά σκληρό και είναι χαρακτηριστικό, ότι 4 παίκτες της εθνικής μας, αποβλήθηκαν, με τρεις από την Κροατία.

Στα πρώτα δύο οκτάλεπτα, η Εθνική μας ομάδα ήταν εξαιρετική επιθετικά.

Έβρισκε τέρματα εύκολα στον παίκτη παραπάνω, όμως σε κάθε επίθεση που σκόραρε, οι Κροάτες έβρισκαν λύσεις και ισοφάριζαν.

Έτσι, σε έξι προβαδίσματα, ισάριθμες φορές βρήκαν γκολ και το ημίχρονο τελείωσε 6-6.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι Κροάτες πήραν το πρώτο τους προβάδισμα με τον Γιόκοβιτς.

Έκαναν το προβάδισμα τους 8-6 και στα 02:46 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, ο Φουντούλης έμεινε εκτός αγώνα με τρίτη αποβολή, κάνοντας τα πράγματα εξαιρετικά δύσκολα για την ελληνική ομάδα.

Ο Φάτοβιτς έκανε το 9-6 και από εκείνο το σημείο, όλα πήραν τον δρόμο τους.

Το Σάββατο (6/4) η Εθνική ομάδα θα παίξει για τις θέσεις 5-8, με αντίπαλο την Σερβία.

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 4-5, 1-4, 4-3

ΕΛΛΑΔΑ: Μουρίκης 1, Βλαχόπουλος 2, Φουντούλης 3, Γούνας 2, Παπαναστασίου 1, Δερβίσης 1, Γενηδουνιάς 1.

ΚΡΟΑΤΙΑ: Σέτκα 2, Βρίλιτς 2, Γκαρσία Γκαντέα 2, Φάτοβιτς 3, Γιόκοβιτς 2, Μπουλιούμπασιτς 1, Λόνκαρ 1.

Τα άλλα ματς:

Ουγγαρία – Μαυροβούνιο 11-7
Ισπανία – Σερβία 13-12
Ιταλία – Ρωσία 11-9.

*Photo αρχείου

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Εθνική Ανδρών πόλο: Το πάλεψε για ένα ημίχρονο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.