ΠΟΛΟ

Εθνική πόλο ανδρών: Ήττα στο τέλος από τη Σερβία

Η Ελλάδα έχασε από τη Σερβία 14-10 για το Final 8 του Europa Cup στο Ζάγκρεμπ

Η εθνική ομάδα πόλο ανδρών ηττήθηκε από τη Σερβία με 14-10 σε αγώνα κατάταξης στην τελική φάση του Europa Cup στο Ζάγκρεμπ και θα ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις της την Κυριακή (7/4, 16:00) διεκδικώντας την 7η θέση με αντίπαλο τη Ρωσία.

Απέναντι στους Σέρβους το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα πάλεψε στα ίσα, δείχνοντας βελτιωμένο πρόσσωπο σε σχέση με τον αγώνα με τους γηπεδούχους Κροάτες.

Οι διθνείς μπήκαν πιο δυνατά, έχοντας την πρωτοπορία στο πρώτο ημίχρονο, πήρε διαφορά δύο γκολ (5-3) στην αρχή της β’ περιόδου, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν ισόπαλες (8-8) στο δεύτερο μισό.

Εκεί η Σερβία πήρε κεφάλι στο σκορ και αέρα δύο γκολ, 11-9,  με την ολοκλήρωση του 3ου οκτάλεπτου.

Στην τελευταία περίοδο η εθνική ομάδα μείωσε 11-10 (5:23) με τον Γούνα, αλλά δεν κατάφερε την ανατροπή, δέχθηκε τρία γκολ στα τελευταία τρία λεπτά, για το τελικό 14-10.

Στον αγώνα που προηγήθηκε το Μαυροβούνιο νίκησε τη Ρωσία 15-9 και θα παίξει με τη Σερβία για την 5η θέση στη διοργάνωση.

Τα οκτάλεπτα: 3-4, 5-3, 3-2, 3-1.

Σερβία (Σάβιτς): Μάντιτς 1, Πιγιέτλοβιτς 3, Λάζιτς 1, Αλεκσιτς 2, Γιάκσιτς 1, Φιλίποβιτς 4, Πρλαϊνοβιτς 1, Ράσοβιτς 1.

Ελλάδα:
Φλέγκας, Γεννηδουνιάς, Σκουμπάκης, Καπότσης 3, Φουντούλης 1, Παπαναστασίου, Δερβίσης 1, Αργυρόπουλος 2, Μουρίκης, Κολόμβος, Γούνας 3, Βλαχόπουλος, Ζερδεβάς.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Εθνική πόλο ανδρών: Ήττα στο τέλος από τη Σερβία», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.