ΠΟΛΟ

Εθνική Πόλο Κ15: Χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό υδατοσφαίρισης

Εθνική Πόλο Κ15: Στο βάθρο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης των Παίδων ανέβηκε την Κυριακή (11/07) η Εθνική.

Εθνική Πόλο Κ15: Τα «χρυσά» παιδιά κατέκτησα το χάλκινο μετά τη νίκη της με 11-7 επί της Κροατίας στον «μικρό τελικό» της διοργάνωσης που διεξήχθη στην Πορτογαλία.

. ον μικρό τελικό της διοργάνωσης, την Κυριακή 11 Ιουλίου, επικράτησαν της Κροατίας με 11-7. Επιβεβαίωσαν τα προγνωστικά των αντικειμενικών παρατηρητών που ήθελαν την Ελλάδα στα μετάλλια των αγώνων.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στο πρώτο ημίχρονο (6-5). Στην 3η περίοδο η Εθνική διατήρησε ανέπαφη την εστία της και προηγήθηκε με τρία γκολ διαφορά (8-5). Στα τελευταία λεπτά, παρά την πίεση των Κροατών οι Έλληνες διατήρησαν το προβάδισμα και πήραν το μετάλλιο. Ίσως τους αδικεί το χρώμα του….

Η αμυντική λειτουργία του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος ήταν σπουδαία ενώ στην επίθεση όλοι στήριξαν την προσπάθεια του Σπύρου Λυκούδη να βρει τον δρόμο προς δρόμο προς τα δίχτυα (σημείωσε 5 από τα 11 γκολ της ομάδας).

ΕΛΛΑΔΑ – ΚΡΟΑΤΙΑ 11-7

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 3-2, 2-0, 3-2

ΕΛΛΑΔΑ (προπονητής Φώντας Λεμπέσης): Κρατημένος, Λυκούδης 5, Κόκκινος, Καρατζάς 1, Καπράγκος, Λασκαρίδης 2, Ζερβουδάκης 2, Μητράκης, Ζαχόπουλος, Σιαμάς 1, Αποστολάκος, Γιαννάτος, Μαυριόπουλος.

ΚΡΟΑΤΙΑ: Πρέζι 2, Γκλάβινιτς 2, Ντρασόγιεβιτς 1, Γκάλιτς 1, Τόντσινιτς 1.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Ουγγαρία (νίκησε χθες την Ελλαδα με 12-10 στον ημιτελικό) η οποία επικράτησε της Ισπανίας με 10-5.

Στους αγώνες κατάταξης που προηγήθηκαν σημειώθηκαν τα κάτωθι αποτελέσματα:

Σερβία – Τουρκία 11-5 (για την 7η θέση)
Ρωσία – Ιταλία 10-8 (για την 5η θέση)

Κορονοϊός Μετάλλαξη: Κρούσματα; Γίνεται λόγος για… εφιαλτικά νούμερα. Κινδυνολογία ξανά…

ΠΑΟΚ: «Ζεστό» του Αντριέν Σίλβα υπό προϋποθέσεις

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Εθνική Πόλο Κ15: Χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό υδατοσφαίρισης», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.