ΠΟΛΟ

Εθνική πόλο: Νίκησε την Ολλανδία, πέρασε στη τελική φάση

Το εισιτήριο για την 8αδα του Europa Cup, εξασφάλισε μετά τη νίκη της επί της Ολλανδίας

Ακόμη και με έναν βαθμό θα ήταν εξασφαλισμένη η εθνική πόλο των ανδρών, αλλά κατάφερε να κερδίσει την Ολλανδία με 12-6, στην 5η αγωνιστική του προκριματικού ομίλου του Europa Cup.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε κάποια προβλήματα στην άμυνα, όμως στο δεύτερο μισό του αγώνα «εγκλώβισε» τους «οράνιε» και έφτασε στην πολύ σημαντική νίκη, που της εξασφάλισε την πρώτη θέση.

Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό της στην τρίτη περίοδο, περιορίζοντας τους Ολλανδούς στα σουτ, με αποτέλεσμα να σκοράρουν μόνο μια φορά.

Στα τελευταία λεπτά της περιόδου, αλλά και σε όλη την τέταρτη, δεν κατάφεραν να βρουν γκολ, με αποτέλεσμα να έρθει η νίκη με διαφορά έξι τερμάτων.

Με την Ισπανία να κερδίζει την ίδια ώρα μέσα στην έδρα της την Ουκρανία, η πρωτιά θα κριθεί στο δικό της ματς με τους Ολλανδούς.

Με την Ελλάδα να παίζει την τελευταία αγωνιστική στην έδρα της αδύναμης Ουκρανίας, οι Ισπανοί θέλουν απλά τη νίκη μέσα στην έδρα τους επί της Ολλανδίας για να πάρουν την πρωτιά, που θα τους βοηθήσει να έχουν έναν πιο βατό αντίπαλο στην τελική φάση της διοργάνωσης. Η τελευταία αγωνιστική θα διεξαχθεί στις 12 Μαρτίου.

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 2-3, 1-3, 0-3

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Ρόμπιν Φαν Γκάλεν): Βάγκενααρ, Βένχαους, Βίνκελχορστ 1, Φαν Ντερ Μπουρκ, Νίσπελιγκ 2, Λίντχουτ 2, Γκοτμέικερ, Φιλίποβιτς, Ντε Μεϊ, Γιάνσεν, Κούπμαν 1, Λούκας, Ντε Κοφ.

ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Φλέγκας, Γενηδουνιάς 1, Σκουμπάκης, Παπαναστασίου 1, Φουντούλης 4, Καπότσης, Δερβίσης, Αργυρόπουλος – Κανακάκης 1, Μουρίκης 1, Κολόμβος 1, Γούνας 1, Βλαχόπουλος 2, Ζερδεβάς.

Η βαθμολογία: Ισπανία 12, Ελλάδα 12, Ολλανδία 6, Ουκρανία 0.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Εθνική πόλο: Νίκησε την Ολλανδία, πέρασε στη τελική φάση», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.