ΠΟΛΟ

Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πόλο: Στα ημιτελικά οι Νέοι!

Κέρδισαν την Ιταλία με 9-8 στην προημιτελική φάση της διοργάνωσης

Μετά από ένα ματς θρίλερ, η εθνική ομάδα πόλο των Νέων, κέρδισε με 9-8 την Ιταλία στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πόλο στο Μινσκ και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά!

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε το προβάδισμα σε όλη την διάρκεια του αγώνα, αλλά πήγε να… βγάλει τα μάτια της στο τέλος. Προηγήθηκε στη λήξη του ημιχρόνου με τρία γκολ διαφορά (5-2), αλλά οι Ιταλοί έφτασαν στην ισοφάριση (8-8), με γκολ του Σπιόνε, τρία λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα.

Στην τελευταία επίθεση της εθνικής, ο Κώστας Γκουβέτσης σκόραρε στα 00:24 πριν το τέλος του αγώνα και οι Ιταλοί πήραν την τελευταία επίθεση του αγώνα. Εκεί, ο Στέλιος Δαλμάρας απέκρουσε το σουτ του Αντονούτσι και έστειλε την εθνική Νέων στα ημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή από την αναμέτρηση της Ρωσίας με την Κροατία.

Ο ημιτελικός της εθνικής έχει οριστεί για το Σάββατο, 1/9, στις 18:30.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 0-3, 3-2, 3-2

ΙΤΑΛΙΑ: Μεζαρόμπα 3, Τότσι 2, Σπιόνε 2, Ντι Μαρτιέρε 1.

ΕΛΛΑΔΑ: Κάκαρης 3, Αλαφραγκής 2, Γκιουβέτσης 2, Καλογερόπουλος 1, Παπαναστασίου 1.

Στα προημιτελικά οι νεανίδες

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πόλο: Στα ημιτελικά οι Νέοι!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.