ΠΟΛΟ

Κορίτσαροι στον τελικό του Europa Cup!

Κέρδισαν εύκολα την Ολλανδία με 8-6

Ο πρώτος τελικός στην ιστορία του Europa Cup στο πόλο γυναικών, θα έχει «χρώμα» ελληνικό! Τα κορίτσια του Γιώργου Μορφέση κέρδισαν την Ολλανδία με 8-6 στον πρώτο ημιτελικό της διοργάνωσης στην Ισπανία και στον τελικό (15:00) του Σαββάτου (24/3) θα αντιμετωπίσουν τη διοργανώτρια Ρωσία. Η τελευταία κέρδισε με 9-8 την Ισπανία.

Η πρώτη περίοδος έκλεισε με την Ολλανδία να παίρνει προβάδισμα με 3-2 χάρη σε γκολ της ντερ Σλόοτ στη λήξη της περιόδου, όμως στην δεύτερη τα κορίτσια του Γιώργου Μορφέση έκαναν εκπληκτική εμφάνιση. Η Διαμαντοπούλου έβγαζε τα πάντα και οι Ξενάκη από τον φουνταριστό, η Πλευρίτου και η Αβραμίδου έφεραν το σκορ στο 5-3 για την εθνική μας ομάδα στην ανάπαυλα.

Η εθνική μας ομάδα συνέχισε το ρεσιτάλ αμυντικής λειτουργίας και ξέφυγε με 6-3 στο σκορ χάρη σε πέναλτι της Πλευρίτου, 3:46 πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου και η Ελευθεριάδου έδωσε αέρα 4 γκολ στην ομάδα ένα λεπτό πριν μπουν οι δύο ομάδες στο τελευταίο οκτάλεπτο. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στην πρώτη επίθεση της 4ης περιόδου, η Ασημάκη έκανε το 8-3, αλλά η Ολλανδία που είχε μείνει για 18 λεπτά χωρίς γκολ (!), έβαλε δύο μέσα σε ένα λεπτό!

Οι Τζένε και Κλάασεν μείωσαν σε 8-5 και έδωσαν ενδιαφέρον ξανά στον αγώνα, έστω και αν υπήρχε λίγος χρόνος. Στα 3:40 πριν τη λήξη οι Ολλανδές είχαν επίθεση με παίκτρια παραπάνω, αλλά η Διαμαντοπούλου έκανε σπουδαία απόκρουση και έδωσε βαθιά ανάσα στην ομάδα που στη συνέχεια ροκάνιζε τον χρόνο προκειμένου να φτάσει στη νίκη που την έστειλε στον τελικό του πρώτου Europa Cup στην ιστορία.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 0-3, 0-2, 3-1

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: ντερ Σλόοτ 2, ντερ Κράατς 1, Τζένε 1, Κλάασεν 1, Βόορβελτ 1.

ΕΛΛΑΔΑ: Πλευρίτου 3, Διαμαντοπούλου 1, Αβραμίδου 1, Ξενάκη 1, Ελευθεριάδου 1, Ασημάκη 1.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Κορίτσαροι στον τελικό του Europa Cup!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.