ΠΟΛΟ

Ολυμπιακός – Νόβι 8-7: Και στην κακή του ημέρα κερδίζει!

Νίκη για τον Α' όμιλο του Champions League...

Ολυμπιακός – Νόβι 8-7: Ο Ολυμπιακός ακόμα και στις κακές στιγμές του έχει τον τρόπο να νικά, όπως συνέβη κόντρα στη Γιαντράν Χέρτσεγκ Νόβι. Στο Εθνικό κολυμβητήριο Πειραιά.

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 8-7 της ομάδας από το Μαυροβούνιο, φθάνοντας στην 3η νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στον Α’ όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ στην υδατοσφαίριση ανδρών.

Το τρίποντο ήρθε μέσα από την καλή αμυντική λειτουργία, τη στιγμή που επιθετικά οι πρωταθλητές Ελλάδας είχαν βρεθεί σε… τρικυμία.

Τα πέντε πρώτα γκολ ήρθαν στον παίκτη παραπάνω, με τον Κροάτη Μάρο Γιόκοβιτς, με τρία γκολ, να κρατά επιθετικά τον Ολυμπιακό.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Ολυμπιακός – Βουλιαγμένη 14-7: Double σκορ!

Η Γιαντράν κατάφερε να εγκλωβίσει τον Ολυμπιακό, αντέδρασε όταν έμεινε για πρώτη φορά πίσω στο σκορ (4-3), κράτησε ανέπαφη την εστία της για οκτώ λεπτά, και με τρία γκολ από τον Ράντοβιτς είχε συνεχώς προβάδισμα ενός γκολ στην 3η περίοδο.

Ο Γιόκοβιτς έφερε το παιχνίδι στο 6-6, πριν από την 4η περίοδο, όπου το άγχος μεγάλωνε για τους παίκτες του Ολυμπιακού όσο δεν μπορούσαν να ξεκολλήσουν στο σκορ.

Ο Στέφαν Μίτροβιτς έδωσε ανάσα για το 7-6 (7:11), οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Πέτκοβιτς 7-7 (5:52), με τον Στέλιο Αργυρόπουλο να χαρίζει τη νίκη στον Ολυμπιακό με γκολ από την περιφέρεια 1:23 πριν από το τέλος.

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 2-2, 2-3, 2-1.

Ολυμπιακός (Βλάχος): Ζερδεβάς, Μυλωνάκης, Σκουμπάκης, Γενηδουνιάς, Γιόκοβιτς 4, Μπουλιούμπασιτς, Δερβίσης, Κάκαρης, Μουρίκης, Γούνας 1, Αργυρόπουλος 1, Μίτροβιτς 2, Ζιβογίνοβιτς.

Γιαντράν Χέρτσεγκ Νόβι (Ραντάνοβιτς): Πόπαντιτς 1, Μπανίτσεβιτς 1, Ράντοβιτς 3.

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής η Μπαρτσελονέτα νίκησε την ουγγρική Ζόλνοκ 14-10 στη Βαρκελώνη, έχοντας για πρωταγωνιστή τον Αλβάρο Γρανάδος με πέντε γκολ.

Στα άλλα παιχνίδια: Σίντεζ Καζάν-Γιαντράν Σπλιτ 16-11, Γιουγκ Ντουμπρόβνικ – Σπαντάου Βερολίνου 12-7.

Η επόμενη αγωνιστική (4η-8/11): Σπαντάου-Γιαντράν Χέρτσεγκ Νόβι, Γιαντράν Σπλιτ-Γιουγκ, Ζόλνοκ-Ολυμπιακός, Σίντεζ Καζάν-Μπαρτσελονέτα