ΠΟΛΟ

Ολυμπιακός πόλο: Προελαύνει στο Champions League! (vid)

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν τη Σόλνοκ στην Ουγγαρία με 8-7

Ολυμπιακός πόλο: Προελαύνει στο Champions League.

Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν εκτός έδρας την ουγγρική Σόλνοκ με 8-7 και έκαναν το 4×4 στον Α’ Όμιλο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον Ολυμπιακό, ο τερματοφύλακας Μανώλης Ζερδεβάς που κατέβασε ρολά κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο.

Ισορροπημένο το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν το προβάδισμα στο σκορ.

Ο Μανώλης Μυλωνάκης νίκησε δύο φορές τον Βίκτορ Νάγκι στα τελειώματα των δύο πρώτων 8λέπτων και έγραψε το 2-3 και το 5-6 αντίστοιχα.

Από την άλλη η Σόλνοκ, με δυο σερί γκολ από τον Ράντομιρ Ντράσοβιτς «έσβησε» το 3-5 που δημιούργησε ο Ολυμπιακός στη 2η περίοδο.

Η μαγική ασίστ από τον Κωνσταντίνο Γεννηδουνιά και ο κακός υπολογισμός του τερματοφύλακα Νάγκι στο σκαστό σουτ από τον  Κώστα Κάκαρη, έφεραν την πειραϊκή ομάδα ξανά στο +2 (7-5, 8-6) στο 3ο οκτάλεπτο.

Την ίδια στιγμή ο Μανώλης Ζερδεβάς και οι συμπαίκτες του ανέβαζαν την αμυντική τους απόδοση, διατηρώντας το πολύτιμο προβάδισμα.

Ο Μανώλης Ζερδεβάς συνέχισε το δικό του ρεσιτάλ, σταματώντας κάθε επίθεση των γηπεδούχων, όταν στην άλλη πλευρά της πισίνας οι συμπαίκτες του δεν έβρισκαν λύσεις.

Ο Έλληνας τερματοφύλακας  από τα πολλά νικήθηκε σε γκολ στον παραπάνω από τον Ντόρι 8-7, 1:25 πριν από το τέλος.

Ο Μάρο Γιόκοβιτς αστόχησε στον παίκτη παραπάνω στα 46’’, ποινή για τον Μουρίκη στα 22’’, όμως η άμυνα βγήκε και το τελευταίο σουτ από τον Ντράσοβιτς δεν ήταν ικανό να νικήσει τον Ζερδεβά.

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 3-3, 1-2, 1-0

ΖΟΛΝΟΚ (Γκότσιτς): Νάγκι, Ανιαλ, Λάζιτς 1, Σούμποτιτς 1, Βάρναϊ, Πιγιέτλοβιτς, Γιάνσικ, Ράσοβιτς 1, Ντόρι 1, Μπάτορι, Ντράσοβιτς 3, Ζέγκαλμι, Μπανιάι.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βλάχος): Ζερδεβάς, Μυλωνάκης 2, Σκουμπάκης 1, Γενηδουνιάς, Γιόκοβιτς 1, Μπουλιούμπασιτς 1, Δερβίσης, Κάκαρης 1, Μουρίκης, Γούνας, Αργυρόπουλος, Μίτροβιτς 2, Ζιβογίνοβιτς.

Ολυμπιακός πόλο: Μόνος στην κορυφή

Ο Ολυμπιακός απολαμβάνει πλέον τη μοναξιά της κορυφής στον Α’ όμιλο.

Στην κόντρα των Κροατών η Γιαντράν Σπλιτ έκανε την έκπληξη νικώντας τη Γιουγκ 12-11, υποχρεώνοντας την ομάδα του Ντουμπρόβνικ από την κορυφή.