ΠΟΛΟ

Ολυμπιακός-Βερόνα 11-5: Στους «8» με Μπρέσια

Οι «ερυθρόλευκοι» θα υπερασπιστούν τον τίτλο του πρωταθλητή Ευρώπης

Τα όποια σενάρια υπήρχαν για να… μην κερδίσει και να αποφύγει στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ την Προ Ρέκο, «έσβησε» για τα καλά ο Ολυμπιακός.

Στο τελευταίο ματς των ερυθρολεύκων για τη φάσης των ομίλων, οι Πειραιώτες κέρδισαν στο «Παπαστράτειο» την Βερόνα με σκορ 11-5.

Και προκρίθηκαν ως δεύτεροι στο Φάιναλ-8 που θα γίνει στο Ανόβερο.

Εκεί, ο Ολυμπιακός θα βρει την πρωτοπόρο του ιταλικού πρωταθλήματος, Μπρέσια.

Ενώ μετά αν περάσει αυτό το εμπόδιο, θα ακολουθήσει -εκτός συγκλονιστικού απροόπτου- η Προ Ρέκο…

Ολυμπιακός-Βερόνα: Το ματς

Στο ματς που θα έκρινε την δεύτερη θέση (ήταν ισόβαθμες οι δύο ομάδες πριν αρχίσει το ματς), ο Ολυμπιακός μπήκε από την αρχή για να παίξει το παιχνίδι στα ίσια.

Μετά από ένα μέτριο πρώτο οκτάλεπτο για τις δύο ομάδες, οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν φουριόζοι στο δεύτερο.

Δύο γρήγορα γκολ από Φουντούλη και Μουρίκη, συνδυασμό με κλεψίματα του πρώτου, έφεραν το σκορ στο 4-1, στα πρώτα δύο λεπτά του οκταλέπτου.

Ωστόσο, οι Ιταλοί με ένα γκολ στην κόντρα, ένα πέναλτι και ένα λάθος του Πάβιτς, από σου του Μιράρκι, ισοφάρισαν σε 4-4.

Με το ημίχρονο να τελειώνει έτσι.

Στην 3η περίοδο, Φουντούλης και Κάκαρης στον παίκτη παραπάνω, πήγαν την διαφορά ξανά στο +2 (6-4) για τον Ολυμπιακό.

Σκορ με το οποίο μπήκε στο τελευταίο οκτάλεπτο.

Εκεί, στην πρώτη επίθεση ο Γούνας σκόραρε και πήγε το σκορ στο 7-4.

Και ο Φουντούλης (μακράν ο κορυφαίος του αγώνα με τέσσερα γκολ και εξαιρετική άμυνα) στη κόντρα έκανε το 8-4, τελειώνοντας κάπου εκεί την υπόθεση νίκη.

Το σκορ ξέφυγε για τα καλά στη συνέχεια, καθώς οι πρωταθλητές Ευρώπης έβρισκαν εύκολα επιθέσεις στη κόντρα και έφτασαν εύκολα στη μεγάλη νίκη.

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 2-3, 2-0, 5-1

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γενηδουνιάς 1, Γούνας 2, Φουντούλης 4, Μουρίκης 1, Κάκαρης 1, Σκουμπάκης 1, Αργυρόπουλος 1.

ΒΕΡΟΝΑ: Ντράσοβιτς 1, Φοντέλι 1, Λουόνγκο 1, Μιράρκι 2.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός-Βερόνα 11-5: Στους «8» με Μπρέσια», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.