ΠΟΛΟ

Ολυμπιακός – Βουλιαγμένη 10-9: Τον γλίτωσε ο Φουντούλης!

Το γκολ που έκρινε το ματς, το έβαλε ο Φουντούλης στα 36 δευτερόλεπτα πριν το τέλος

Τον χάρο με τα μάτια του είδε ο Ολυμπιακός στον πρώτο τελικό της Α1 πόλο ανδρών, καθώς κέρδισε στο τέλος την Βουλιαγμένη με 10-9 και έκανε το 1-0 στη σειρά.

Ο Ολυμπιακός μπήκε… φουριόζος στο ματς. Με τρία γκολ σε τέσσερα λεπτά, δημιούργησε ένα «μαξιλάρι» τριών τερμάτων διαφοράς. Η Βουλιαγμένη προσπάθησε να ισορροπήσει το ματς, αλλά βρέθηκε να χάνει στο τέλος της πρώτης περιόδου με 6-2! Στο δεύτερο οκτάλεπτο περιόρισε όμως τους παίκτες των πρωταθλητών. Με πιο σκληρή άμυνα τους περιόρισε στο ένα τέρμα, αλλά οι ίδιοι δεν κατάφεραν κάτι επιθετικά και οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 7-3.

Στην τρίτη περίοδο όμως, ήρθαν τα πάνω κάτω. Η Βουλιαγμένη κατάφερε αθόρυβα να φτάσει αρχικά στο γκολ. Δύο τέρματα από Καλογερόπουλο, Γούβη και ένα πέναλτι του Γκιουβέτση, έφεραν το σκορ στο 7-6 και το ματς έγινε πάλι ντέρμπι. Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να σκοράρει ούτε στον παραπάνω και είχε μπλοκάρει επιθετικά. Η ομάδα του Λαιμού άρχισε να το πιστεύει και ο Τίγκας ισοφάρισε σε 7-7, σκορ με το οποίο τελείωσε η περίοδος!

Ο Ολυμπιακός ήταν τραγικός στον παίκτη παραπάνω ακόμη και στην τέταρτη περίοδο. Είχε 3/10 στον παίκτη παραπάνω μέχρι και τα 06:00 πριν το τέλος του αγώνα και η Βουλιαγμένη πέρασε μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά με 8-7!!! Τελικά το γκολ στον παίκτη παραπάνω ήρθε από τον Μπούσλιε, που ισοφάρισε σε 8-8 στα 05:05 πριν το τέλος. Ο Γενηδουνιάς στην επόμενη φάση έβαλε και πάλι μπροστά την ομάδα του Θοδωρή Βλάχου.

Ο Αφρουδάκης ισοφάρισε ξανά (ζητούσαν φάουλ στον πάγκο του Ολυμπιακού). Ο Γιάννης Φουντούλης στον παίκτη παραπάνω έκανε το 10-9 στα 00:36, με την Βουλιαγμένη να έχει μια επίθεση για να πάει το ματς στα πέναλτι. Στον παίκτη παραπάνω όμως, ο Μπάσιτς αστόχησε και ο Ολυμπιακός έκανε το 1-0 στη σειρά, δια πυρός και σιδήρου…

Ολυμπιακός – Βουλιαγμένη 10-9

Τα οκτάλεπτα: 6-2, 1-1, 0-4, 3-2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Φουντούλης 2, Μυλωνάκης 3, Γούνας 1, Ομπράντοβιτς 2, Μπούσλιε 1, Γενηδουνιάς 1.

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ: Αφρουδάκης 2, Γκιουβέτσης 2, Σολανάκης 1, Καλογερόπουλος 1, Γούβης 2, Τίγκας 1.

**Επόμενο ματς την Πέμπτη (23/5) στον Λαιμό.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός – Βουλιαγμένη 10-9: Τον γλίτωσε ο Φουντούλης!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.