ΠΟΛΟ

Πάντοβα – Βουλιαγμένη 7-8: Χάλκινο για την Βουλιαγμένη

Κέρδισε την Πάντοβα στον μικρό τελικό της Euroleague

Στο βάθρο της Euroleague ανέβηκε η Βουλιαγμένη που κέρδισε στον μικρό τελικό του Φάιναλ-4 την Πάντοβα, με σκορ 8-7.

Η ομάδα του Λαιμού έκανε πολύ καλή εμφάνιση και σε αντίθεση με τον ημιτελικό κόντρα στον Ολυμπιακό. Σήμερα (20/4), κατάφερε να κρατήσει την διαφορά που δημιούργησε στο πρώτο ημίχρονο.

Η Βουλιαγμένη στα μισά της δεύτερης περιόδου, έκανε ένα σερί 4-0, με τέσσερα γκολ σε ισάριθμες επιθέσεις, φτάνοντας το σκορ στο υπέρ της 6-2! Με αυτό το σκορ πήγε στο ημίχρονο, αλλά στην τρίτη περίοδο τα πράγματα δυσκόλεψαν.

Η Ξενάκη αποβλήθηκε από το ματς για χτύπημα στην Ρανάλι (η παίκτρια της Πάντοβα αποχώρησε με πόνους) και η Ιταλική ομάδα με ένα σερί 3-0, έφτασε το σκορ στο 5-6. Η Διαμαντοπούλου και η Τζόρνταν Ρις όμως, με δύο τέρματα ανέβασαν το σκορ στο 5-8 και η Πάντοβα απλά μείωσε σε 7-8 στην τελευταία της επίθεση.

Έτσι, στο βάθρο εκτός του Ολυμπιακού (παίζει στις 14:15 στον μεγάλο τελικό με την Σαμπαντέλ), θα ανέβει και η Βουλιαγμένη που θα πάρει το χάλκινο μετάλλιο.

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 2-4, 2-0, 2-2

ΠΑΝΤΟΒΑ: Μπαρζόν 3, Κασόν 1, Άρμιτ 2, Ρανάλι 1.

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ: Χαραλαμπίδη 1, Χυδηριώτη 2, Τζόρνταν Ρις 2, Ξενάκη 1, Ελληνιάδη 1, Διαμαντοπούλου 1.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Πάντοβα – Βουλιαγμένη 7-8: Χάλκινο για την Βουλιαγμένη», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.