ΒΟΛΕΪ

ΠΑΟΚ: Επεισοδιακή νίκη κόντρα στον Φοίνικα Σύρου

Ο ΠΑΟΚ υπέταξε 3-1 τον Φοίνικα Σύρου, με τους φιλοξενούμενους να αποχωρούν προσωρινά μετά το 3ο σετ

Σε ένα από τα πιο δυνατά, από όλες τις απόψεις, παιχνίδι στη φετινή Volley League,  ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Φοίνικα Σύρου με 3-1 σετ στο PAOK Sports Arena και επέστρεψε στις νίκες, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής.

Ο Φοίνικας προηγήθηκε με 1-0 σετ αλλά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να γυρίσει τον αγώνα και να πάρει το τρίποντο, γυρίζοντας και πάλι στις νίκες μετά την ήττα του στο Βραχάτι την προηγούμενη αγωνιστική.

Ο αγώνας ήταν επεισοδιακός και σύμφωνα με τα όσα γράφτηκαν στο φύλλο αγώνα, με το τέλος του 3ου σετ ο Βραζιλιάνος Εβάντρο του Φοίνικα και ο Γιάννης Τακουρίδης του ΠΑΟΚ είχαν επεισόδιο, με αποτέλεσμα ο πρώτος να αποβληθεί από τον αγώνα και ο δεύτερος να δεχτεί την κόκκινη κάρτα με το ξεκίνημα του 4ου σετ.

Οι παίκτες του Φοίνικα αποσύρθηκαν στα αποδυτήρια και απείλησαν να μην ξαναβγούν στον αγώνα, ωστόσο μετά την παρέμβαση του προέδρου του ΤΑΑ ΠΑΟΚ, Αντώνη Τσαλόπουλου αλλά και της ομιλίας που έκανε στους παίκτες του ο προπονητής Ράτκο Παβλίσεβιτς, η ομάδα επέστρεψε στο τερέν και ο αγώνας ολοκληρώθηκε.

Ένταση υπήρξε και μετά το τέλος του αγώνα μεταξύ του Εβάντρο, του Λέσκοφ, του Τακουρίδη και του Τερζή.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Δανιηλίδου

Διακύμανση:
1ο σετ: 6-8, 11-16, 16-21, 19-25
2ο σετ: 8-7, 16-11, 21-18, 25-21
3ο σετ: 8-7, 13-16, 21-20, 26-24
4ο σετ: 8-3, 16-15, 21-17, 25-17

* Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 6 άσσοι, 45 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 32 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα προήλθαν 6 άσσοι, 56 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (19-25, 25-21, 26-24, 25-17)

ΠΑΟΚ (Σάκης Ψάρρας): Όκολιτς 15π. (9/17επ., 6 μπλοκ), Μουαγκουτούτια 9 (7/20, 2 άσσοι, 68%υπ., 47%αρ.), Φιλίποφ, Τακουρίδης 7 (4/9επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Κλαπβάικ 21 (18/37, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Σαφράνοβιτς 10 (6/14, 3 μπλοκ, 1 άσσος, 33%υπ., 14%αρ.) / Εφραιμίδης (λ. – 50%υπ., 31%αρ.), Κωνσταντινίδης (λ), Γκόρτσανιουκ 1 (1/1επ.), Μπούτος.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ζάρκο Παβλίσεβιτς): Φίλιο 8π. (7/11επ., 1 άσσος), Εβάντρο 21 (10/26, 5 άσσοι, 44%υπ., 11%αρ.), Λέσκοφ 2 (1/3, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 9 (7/14, 2 μπλοκ), Καϊσλασάλο 16 (16/31επ.,), Παπαδόπουλος 8 (8/25, 44%υπ., 22%αρ.) / Αχιλλεόπουλος (λ. – 57%υπ., 22%αρ.), Φωτειάδης 1 (1/2), Αδάμ, Κιόσης, Μήλης 7 (6/12, 1 μπλοκ).

Ο προπονητής του Φοίνικα Ράτκο Παβλίσεβιτς δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου: «Ευχαριστούμε για τη φιλοξενία και θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ για τη νίκη, αλλά και τους παίκτες μου για το παιχνίδι που έκαναν. Σεβόμαστε τον ΠΑΟΚ, αλλά ήρθαμε να παίξουμε και να τον κερδίσουμε.

Έτσι όπως εξελίχτηκε το παιχνίδι σε μεγάλη διάρκεια του παίξαμε καλά και με εγωισμό. Εάν είμαστε έξυπνοι θα πάρουμε πολλά μαθήματα από αυτό το παιχνίδι. Γνωρίζω το πώς πρέπει να συμπεριφέρονται οι παίκτες, αλλά και το πώς πρέπει να συμπεριφέρεται ο κόσμος απέναντι στους παίκτες.

Πρέπει να υπάρχει αμοιβαίος σεβασμός. Δεν είδα τι έγινε και πώς ξεκίνησαν τα επεισόδια, αλλά εάν κάποιος παίκτης μου έκανε λάθος, φυσικά δεν το επικροτώ και θα το συζητήσουμε εσωτερικά στην ομάδα».

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ: Επεισοδιακή νίκη κόντρα στον Φοίνικα Σύρου», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.