Πόλο Α1 Ανδρών: Κερδισμένοι οι Απόλλων Σμύρνης και Γλυφάδα


Sportime Team

Πόλο Α1 Ανδρών: Κερδισμένοι οι Απόλλων Σμύρνης και Γλυφάδα


Ο Απόλλων Σμύρνης και η Γλυφάδα ήταν οι κερδισμένοι της 7ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα πόλο Α1 ανδρών.

Η ομάδα του Απόλλωνα νικώντας τη Χίο με 14-9 στο Γουδή, έφθασε στην 4η σερί και 5η συνολικά νίκη, περνώντας στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Με τη σειρά της η Γλυφάδα επιβλήθηκε του Παλαιού Φαλήρου με 12-10 στο «Αντ. Δημητρόπουλος» και παρέμεινε στην 6η θέση και στα πλέι οφ.

Σημαντική εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο Εθνικός επί του ΓΣ Περιστερίου με 6-5 και βλέπει με μεγαλύτερη αισιοδοξία τη συνέχεια.

Η Βουλιαγμένη νίκησε τον Όμιλο Φίλων Θαλάσσης με 15-5 στον Λαιμό, πέρασε στη 2η θέση και την Τετάρτη περιμένει την Ορτίτζα Συρακουσών στον επαναληπτικό προημιτελικό του Euro Cup.

Tέλος, ο ΠΑΟΚ έπειτα από πολύ καλή εμφάνιση νίκησε τα Χανιά με 12-6 στο «Ποσειδώνιο» και παραμένει στη διεκδίκηση εισόδου στην 6άδα και στα πλέι οφ.

Το πανόραμα της 7ης αγωνιστικής

ΠΑΟΚ – ΧΑΝΙΑ 12-6
Τα οκτάλεπτα: 3-3, 4-0, 3-0, 2-3

ΠΑΟΚ (Πάνος Βέργος): Τζωρτζάτος, Σαρησάββας 1, Ζάτοβιτς 2, Κόχειλας Ν. 1, Κουλούρης, Νάνος, Κεχαλάρης 2, Καρούντζος 2, Παυλίδης Χρ. 1, Σολεϊμανιπάκ 1, Χαραλαμπόπουλος, Μουρατίδης 2, Μανθογιάννης, Τάτσης, Βοζίκης.

ΧΑΝΙΑ (Ηλίας Μαχαίρας): Λεβεντάκης, Πολύζος, Πετροχειλος,  Νάστραν 1, Χατζηκυριακάκης 1, Λειψάκης, Βουλγαράκης 1, Χαριτάκης 1, Μπαριωτάκης 1, Κατσουλάκης, Αγιωργούσης 1, Μαζοκοπάκης, Πολογεώργης, Αποστολάκης.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ – ΕΘΝΙΚΟΣ 5-6
Τα οκτάλεπτα: 3-2, 1-2, 0-1, 1-1

Γ.Σ. ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Κώστας Λούδης): Δαλμάρας, Παπανικολάου, Γκαρντιγιάν, Σπούνερ 2, Γερακούδης, Κουκουμάκης 1, Σκαρπέλης, Φαναριώτογλου, Αγκόρτσας, Κλήμος, Φωκάς 1, Τσαγκάρης 1, Γιαννουλάτος, Αμπατζής, Τσαλίκης.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Φάνης Κουντουδιός): Καραμπέτσος, Τζώρτζης, Θαλασσινός, Τεσάνοβιτς, Καλαϊτζής 1, Λιαπάκης, Παπαδόγκωνας 1, Καραβιώτης, Φώσκολος 2, Μπεριστιάνος 2, Βαλλιανάτος, Πρωτοψάλτης, Σπηλιόπουλος, Ματθαίου

ΓΛΥΦΑΔΑ-Π. ΦΑΛΗΡΟ 12-10
Τα οκτάλεπτα: 1-1, 4-2, 2-2, 5-5

ΓΛΥΦΑΔΑ (Δημήτρης Μάζης): Γαβαλάς, Τρας 1, Περόπουλος, Κουτσιαλής Μπραΐμης, Φωτόπουλος 1, Γιαννόπουλος 4, Αλβέρτης 1, Χατζηγούλας, Παπασηφάκης, Παπανικολάου 3, Παπούκας, Γέμελος, Χαλυβόπουλος 2, Σαλτερής

ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ (Τεό Λοράντος): Κατσαγούνος Δ., Γωνιωτάκης, Γαρδίκας 5, Αλαφραγκής 1, Βιτέλλας, Τοράκης 2, Τσολακούδης, Ρομπόπουλος, Αλεξίου, Τρούλος 2, Κατσαγούνος Γ., Κουράκος,

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ-ΟΦΘ 15-5
Τα οκτάλεπτα: : 4-0 , 2-2 , 3-1 , 6-2

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Μάρκος Καζαλής): Κουρούβανης Δ., Μπάσιτς 2, Καλογερόπουλος 1, Γκιουβέτσης 2, Σταμέλος, Γούβης, Μπούχα 3, Ποντικέας 2, Καπετανάκης, Τίγκας 2, Σολανάκης 2, Χριστοφορίδης, Δήμου 1, Ανδρεάδης

ΟΦΘ (Τέλης Κορύτσας): Φαρσάρης, Δανιήλ, Προσινικλής 1, Αληχανίδης Α. 2, Γιώρτσος, Μπιτσάκης, Αντιβαλίδης 1, Αληχανίδης Β., Δημητριάδης 1, Πισσίας, Τερτιρόπουλος, Βαχαρέλης, Φοροτζίδης

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ-ΧΙΟΣ 14-9
Τα οκτάλεπτα: 4-1, 5-1, 2-1, 3-6

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜ. (Γιάννης Κατρουζανάκης): Γαλανίδης, Ραμίρεζ, Μητρόπουλος, Σαρτζετάκης 2, Μοσκόβ 7, Παπαλουκάς-Θεοδώσης, Παπαδόπουλος 1, Μαυρωτάς Λ., Παπαγεωργίου, Δερμιτζάκης 3, Γραμματικός, Αλαμάνος 1, Μαυρωτάς Α., Ξανθόπουλος, Κουμής

ΧΙΟΣ (Μάκης Μικέδης): Γρηγοριάδης, Μιμίδης Στ. 4, Παππάς, Ντούλος, Γαβαλάς, Κόλλιας, Τζελάτης 2, Μιμίδης Μ., Μπλάζεβιτς, Κανδιόγλου, Καρακούρος Μ. 1, Μόκκας 1, Γδύσης, Γκίλλας 1, Καρακούρος Γ.

Η αγωνιστική άρχισε στις 14 Νοεμβρίου, με τον αγώνα Ολυμπιακός-Υδραϊκός 13-3.

 Η βαθμολογία
(Σε επτά αγώνες)
1.Ολυμπιακός 21 (116-29)
2.Βουλιαγμένη 16 (68-43)
3.Απόλλων Σμύρνης 15 (64-58)
4.Υδραϊκός 14 (75-57)
5.Χανιά 13 (64-58)
6.Γλυφάδα 11 (52-59)
7.ΠΑΟΚ 9 (62-50)
8.Εθνικός 9 (43-52)
9.Π. Φάληρο 6 (45-66)
10.ΓΣ Περιστερίου 4 (45-52)
11.Χίος 3 (53-93)
12.ΟΘΦ 0 (22-112)

Επόμενη αγωνιστική (8η-8/12): Εθνικός-Π. Φάληρο, ΟΦΘ-Γλυφάδα, Χίος-Βουλιαγμένη, Υδραϊκός-Απόλλων Σμύρνης, Χανιά-Ολυμπιακός, ΓΣ Περιστερίου-ΠΑΟΚ.

 


Sportime Extras