ΠΟΛΟ

Πόλο – Εθνική: Αυτός είναι ο αντίπαλος της Νέων Γυναικών στον τελικό του Παγκοσμίου

Η Εθνική Ελλάδας Νέων Γυναικών πόλο έχει μπροστά της μία μεγάλη πρόκληση

Πόλο: Την Ισπανία θα αντιμετωπίσει η Εθνική Νέων Γυναικών στον τελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος που θα γίνει το Σάββατο (16/10, 19:00).

Η ομάδα της Ιβηρικής επικράτησε 14-12 της Ιταλίας σε έναν συναρπαστικό αγώνα που πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Παρασκευής (15/10).

Παρακάτω έχετε την ευκαιρία να δείτε το ματς στο κανάλι YouTube της FINA.

Η γειτονική χώρα προηγήθηκε 2-0, 3-1 και 5-2, όμως δεν κατάφερε να φτάσει σε σκορ ασφαλείας.

Η Ισπανία βρισκόταν συνεχώς -1 και -2 γκολ διαφορά, ώσπου στην τρίτη περίοδο άρχισε να διεκδικεί με αξιώσεις τη νίκη.

Προηγήθηκε με 11-10 και έδειξε ότι είναι σε θέση οδηγού, η Ιταλία ισοφάρισε σε 11-11, ώσπου η «φούρια ρόχα» έκανε το 12-11 και το 13-11.

Με λιγότερα από 2:30 λεπτά να απομένουν, οι «ατζούρι» μείωσαν σε 13-12, αλλά δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν.

Τουναντίον, η Ισπανία έγραψε το τελικό 14-12 και προκρίθηκε στον τελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος πόλο.

Νωρίτερα η Εθνική Ελλάδας Νέων Γυναικών προκρίθηκε στον τελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος, έπειτα από τρομερή εμφάνιση.

Ούτε η παραδοσιακή δύναμη του αθλήματος Ουγγαρία κατάφερε να της σταθεί εμπόδιο.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα νίκησε 13-8 και έδειξε τα δόντια του εν όψει του τελικού του Σαββάτου (16/10).

Στον μικρό τελικό, στις 17:30 το απόγευμα του Σαββάτου, θα αγωνιστούν η Ιταλία κόντρα στην Ουγγαρία.

Η Εθνική Ελλάδας Νέων Γυναικών πόλο έχει μπροστά της μία μεγάλη πρόκληση – Δείτε ποιον θα αντιμετωπίσει

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Πόλο – Εθνική: Αυτός είναι ο αντίπαλος της Νέων Γυναικών στον τελικό του Παγκοσμίου», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.