ΠΟΛΟ

Σαμπαντέλ – Ολυμπιακός 13-11: Το έχασε από τα χέρια του!

Ένα μπλακ άουτ στο τελευταίο εξάλεπτο έδωσε το τρόπαιο στην Σαμπαντέλ

Ο Ολυμπιακός έφτασε μια ανάσα από την κατάκτηση του τροπαίου στην Euroleague γυναικών, αλλά η Σαμπαντέλ το άρπαξε από τα χέρια του. Με ένα σερί 5-0 στα τελευταία έξι λεπτά, οι Ισπανίδες μετέτρεψαν το 8-11, σε 13-11 και κατέκτησαν για πέμπτη φορά το τρόπαιο.

Ο Ολυμπιακός αιφνιδίασε την Σαμπαντέλ και προηγήθηκε με δύο τέρματα, χάρη σε ισάριθμα γκολ της Μπάκλινγκ. Οι Ισπανίδες κατάφεραν να ισοφαρίσουν, αλλά οι «ερυθρόλευκες» κατάφεραν να βρουν και πάλι το προβάδισμα των δύο τερμάτων, με τις Πλευρίτου και Ασημάκη. Το ημίχρονο ωστόσο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες, χάρη σε γκολ της Μουνιόθ λίγο πριν τη λήξη.

Οι διαιτητές είναι η αλήθεια πως σφύριζαν αρκετά έδρα. Η Ασημάκη έφαγε πολύ ξύλο, αλλά μέχρι το τέλος της 3ης περιόδου, οι αποβολές ήταν 7-2! Η Σαμπαντέλ βρήκε για πρώτη φορά προβάδισμα με 7-6, αλλά εκεί ήρθε η αντίδραση από τα κορίτσια του Χάρη Παυλίδη. Με δύο γκολ της Πλευρίτου, ένα της Αβραμίδου, ένα της Τσουκαλά και ένα της Μπακλινγκ (κορυφαία με την Πλευρίτου στο ματς), πέρασαν μπροστά με 11-8, πέντε λεπτά πριν το τέλος!

Η Ισπανική ομάδα όμως βρήκε δύο γρήγορα γκολ και μείωσε σε 11-10, με την Πλευρίτου να χάνει την ευκαιρία να πάει την διαφορά στα δύο γκολ, όταν αστόχησε σε πέναλτι. Η Νιουσχλ στην επόμενη φάση ισοφάρισε σε 11-11. Στο 1:50 ο Ολυμπιακός δέχτηκε δέκατη αποβολή και οι Ισπανίδες πέρασαν ξανά μπροστά στο σκορ με 12-11, κάνοντας 4-0 σερί και τελείωσαν το ματς με την Μουνιόθ.

Πολλά τα παράπονα για τον Ολυμπιακό που είδαν τις αποβολές να είναι 11-3 (αδιανόητα μικρός αριθμός για την Σαμπαντέλ). Οι παίκτριες του Παυλίδη ξέσπασαν σε κλάματα, μη μπορώντας να πιστέψουν ότι σε έξι λεπτά, έχασαν τη νίκη, έχοντας τρία γκολ προβάδισμα.

Τα δεκάλεπτα: 2-3, 4-3, 2-3, 5-2

Σαμπαντέλ: Νιουσχλ 4, Μουνιόθ 3, Φόρκα 2, Γκαρσία Γοδόι 1, Εσπάρ Λακέτ 1, Ορτίθ 1, Στέφενς 1.

Ολυμπιακός: Μπάκλινγκ 4, Ελ. Πλευρίτου 2, Τσουκαλά 2, Ασημάκη 1, Αβραμίδου 1, Ελευθεριάδου 1.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Σαμπαντέλ – Ολυμπιακός 13-11: Το έχασε από τα χέρια του!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.