Για τη 2η αγωνιστική στο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης της Α1 ανδρών

Η Γλυφάδα και ο Απόλλων Σμύρνης σημείωσαν σημαντικές νίκες στη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 ανδρών.

Η Γλυφάδα με γκολ του Ιπποκράτη Χαλυβόπουλου, 2:36 πριν από το τέλος, έκαμψε την αντίσταση του ΠΑΟΚ με 5-4, φθάνοντας στις δύο νίκες.

Το δύο στα δύο, πέραν του Ολυμπιακού, πέτυχαν επίσης ο Υδραϊκός, περνώντας εντυπωσιακά από την έδρα της Χίου με 14-7,  καθώς και τα Χανιά, νίκησαν εκτός έδρας τον ΟΦΘ με 13-6.

Την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Απόλλων Σμύρνης, καθώς υπέταξε τον τυπικά γηπεδούχο Εθνικό στο κολυμβητήριο Αλίμου με 9-6.

Πρώτο τρίποντο και για το Παλαιό Φάληρο, έστω κι αν βρήκε σθεναρή αντίσταση από το Περιστέρι, έως ότου επικρατήσει με 8-6 στο «Ρέστειο» κολυμβητήριο.

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

ΟΦΘ– ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ 6-13
Τα οκτάλεπτα: 2-4, 1-2, 1-4, 2-3
ΟΦΘ: Προσινικλής Π. 1, Αληχανίδης Αβ. 2, Πισσίας 1, Βαχαρέλης 1, Παπαμανωλιουδάκης 1. ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ: Τσρβένκο 1, Νάστραν 1, Χατζηκυριακάκης 3, Μπατάκης 3, Χαριτάκης 1, Μπαριωτάκης 2, Αγιωργούσης 2.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΠΑΟΚ 5-4
Τα οκτάλεπτα: 1-1, 0-0, 2-0, 2-3
ΓΛΥΦΑΔΑ: Τρας 1, Γιαννόπουλος 1, Χατζηγούλας 1, Παπανικολάου 1, Χαλυβόπουλος Ι. 1. ΠΑΟΚ: Καρούντζος 2, Σολεϊμάνιπακ 1, Ζάτοβιτς 1.

ΝΟ ΧΙΟΥ– ΥΔΡΑΪΚΟΣ 7-14
Τα οκτάλεπτα: 1-4, 2-3, 2-3, 2-4
ΧΙΟΣ: Μιμίδης Στ. 1, Κανδιόγλου 1, Γαβαλάς Σπ. 3, Μπλάζεβιτς 1, Ντούλος 1.
ΥΔΡΑΪΚΟΣ: Καζάζης 1, Πρέκας 4, Καλαργυρός 1, Μπλάνης 2, Στελλάτος 1, Τσαχιλίδης 1, Ίρβινγκ 4.

ΕΘΝΙΚΟΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 6-9
Τα οκτάλεπτα: 3-3, 1-1, 0-4, 2-1
ΕΘΝΙΚΟΣ: Τεσάνοβιτς 2, Λιαπάκης 1, Παπαδόγκωνας 1, Φώσκολος 2
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜ.: Μητρόπουλος 1, Μοσκόφ 3, Παπαδόπουλος Γ. 2, Παπαγεωργίου 3.

ΑΟ ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ – ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 8-6
Τα οκτάλεπτα: 3-1, 0-3, 3-2, 2-0
Π. ΦΑΛΗΡΟ: Γαρδίκας 2, Αλαφραγκάκης 1, Ρομπόπουλος 1, Αλεξίου 2, Τρούλος 2.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: Παπανικολάου Α. 1, Γκαρντιγιάν 1, Φαναριώτογλου 2, Κλήμος 1, Φωκάς 1.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 2 αγώνες)

  1. Υδραϊκός 6 (32-12)
    2. Ολυμπιακός 6 (23-7)
    3. Χανιά 6 (22-12)
    4. Γλυφάδα 6 (15-11)
    5. Βουλιαγμένη 3 (16-20)
    6. Απόλλων Σμ. 3 (12-17)
    7. Π. Φάληρο 3 (14-15)
    8. Εθνικός 3 (14-16)
    9. Περιστέρι 0 (13-18)
    10. ΠΑΟΚ 0 (12-17)
    11. Χίος 0 (14-22)
    12. ΟΦΘ 0 (11-31)