ΠΟΛΟ

Στα πέναλτι χάθηκε το χρυσό στο πόλο

Η Σερβία κέρδισε τον μεγαλο τελικό στους Μεσογειακούς με 12-10

Αν και η εθνική ομάδα πόλο των ανδρών δεν έχασε το προβάδισμα ούτε στιγμή στον μεγάλο τελικό των Μεσογειακών Αγώνων κόντρα στην Σερβία, τελικά έχασε στην διαδικασία των πέναλτι το χρυσό μετάλλιο από την αντίπαλό της, που επικράτησε στην ψυχοφθόρα διαδικασία με 12-10 (8-8 κανονική διάρκεια).

Η εθνική ομάδα έπαιξε εξαιρετική άμυνα στο πρώτο ημίχρονο και κατάφερε να περιορίσει τους Σέρβους στο ένα τέρμα (!), κλείνοντας το ημίχρονο προπορευόμενη με 3-1. Στην τρίτη περίοδο ωστόσο, οι Σέρβοι πίεσαν πολύ στην άμυνα και έβγαλα τέρματα, με την Ελλάδα να… σπάει τα δοκάρια και τελικά την περίοδο να κλείνει στο υπέρ μας 6-5.

Στην τελευταία περίοδο οι Σέρβοι ισοφάρισαν, η Ελλάδα δεν έκανε σουτ στην τελευταία της επίθεση και σε νεκρό χρόνο την έσωσε το δοκάρι, για να πάει το ματς στα πέναλτι, όπου η ελληνική ομάδα έχασε δύο με τους Γεννηδουνιά και Βλαχόπουλο και έτσι περιορίστηκε στο αργυρό μετάλλιο, σε μία πάντως εξαιρετική προσπάθεια.

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 1-0, 3-4, 2-3 (καν.διάρκεια), 10-12 (πεν.)

ΕΛΛΑΔΑ: Φουντούλης 3, Δερβίσης 1, Αργυρόπουλος 1, Μουρίκης 2, Βλαχόπουλος 2, Γούνας 1.

ΣΕΡΒΙΑ: Μάντιτς 3, Τσουκ 1, Πιέτλοβιτς 1, Άλεξιτς 1, Γιάκσιτς 1, Φιλίποβιτς 3, Μίτροβιτς 2.

Βλαχόπουλος απόκρουση

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Στα πέναλτι χάθηκε το χρυσό στο πόλο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.