ΠΟΛΟ

Βουλιαγμένη – Ολυμπιακός 7-8: Στον τελικό δια χειρός Αβραμίδου!

Ο Ολυμπιακός θα διεκδικήσει το τρόπαιο της πρωταθλήτριας Ευρώπης στο Σαμπαντέλ!

Ο Ολυμπιακός θα είναι αυτός που θα διεκδικήσει το τρόπαιο της πρωταθλήτριας Ευρώπης στο πόλο, στην Euroleague! Στον «εμφύλιο» των ημιτελικών κόντρα στην Βουλιαγμένη, οι «ερυθρόλευκες» κέρδισαν με 8-7 και αύριο (20/4, 14:15) θα προσπαθήσουν να διεκδικήσουν την δεύτερη κούπα της ιστορίας τους στην Euroleague.

Στην πρώτη περίοδο η Βουλιαγμένη προσπαθούσε να «χτυπήσει» με αντεπιθέσεις. Οι περισσότερες από αυτές πήγαν στα χέρια της Χαραλαμπίδη, η οποία και πέτυχε τα δύο τέρματα της πρώτης περιόδου. Ωστόσο, δύο πρώην παίκτριες της Βουλιαγμένης, οι Ασημάκη και Τσουκαλά, έφεραν το σκορ στο 2-2.

Η Χυδηριώτη έφερε και πάλι μπροστά την Βουλιαγμένη στην έναρξη της τρίτης περιόδου. Η Πλευρίτου κατάφερε να νικήσει την Τζόνσον που μέχρι εκείνο το σημείο, έκανε την μία απόκρουση μετά από την άλλη. Και πάλι η Βουλιαγμένη με την Διαμαντοπούλου πέρασε μπροστά για τέταρτη φορά (4-3), αλλά η Μανωλιουδάκη στην παίκτρια παραπάνω, ισοφάρισε σε 4-4. Με αυτό το σκορ πήγαν στο ημίχρονο οι δύο ομάδες.

Ανέλαβε η Αβραμίδου

Η τρίτη περίοδος άρχισε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο. Η Χυδηριώτη έβαλε ξανά μπροστά την Βουλιαγμένη με 5-4, αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε με την Αβραμίδου, η οποία στην επόμενη επίθεση έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στις «ερυθρόλευκες» και με τρίτο γκολ σερί πήγε το σκορ στο 7-5! Η Βουλιαγμένη έκανε κακές επιλογές στην επίθεση μετά την ψυχρολουσία από το σερί της Αβραμίδου. Η Χυδηριώτη ωστόσο κατάφερε να μειώσει σε 7-6 με ένα ψηλοκρεμαστό σουτ.

Στην τέταρτη περίοδο, η Αβραμίδου έβαλε το τέταρτο σερί τέρμα της με μακρινό σουτ για να δώσει ξανά προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα της. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός έχασε τεράστια ευκαιρία να πάει στο +3, αλλά η Πλευρίτου αστόχησε σε πέναλτι. Η Ξενάκη μείωσε σε 8-7, στα 16 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αλλά ήταν αργά και ο Ολυμπιακός πέρασε στον τελικό.

Ένταση με Καμμένου και Ασημάκη

Στο τέλος του αγώνα υπήρξε ένταση μεταξύ της Αλεξίας Καμμένου και της Ασημάκη, οι οποίες είχαν έναν διάλογο, με τους ανθρώπους των δύο ομάδων να προσπαθούν να σταματήσουν την Καμμένου από το να πλησιάσει την παίκτριά τους. Η Καμμένου συνέχισε την αντιπαράθεση με τον πάγκο του Ολυμπιακού, με τους διαιτητές να μπαίνουν στη μέση και να προσπαθούν να ηρεμήσουν τα πνεύματα.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 2-2, 2-3, 1-1

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ: Χαραλαμπίδη 2, Χυδηριώτη 3, Διαμαντοπούλου 1, Ξενάκη 1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ασημάκη 1, Τσουκαλά 1, Πλευρίτου 1, Μανωλιουδάκη 1, Αβραμίδου 4.

*Ο άλλος ημιτελικός μεταξύ Πάντοβα και Σαμπαντέλ, αρχίζει στις 14:15 (19/4).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Βουλιαγμένη – Ολυμπιακός 7-8: Στον τελικό δια χειρός Αβραμίδου!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.